با ورود به دانشگاه دچار افت درسی، افسردگی و سرخوردگی شده ام...

متن سوال: 
دختری هستم که تازه به دانشگاه رفته ام،‌ درسم بسیار خوب بوده و بسیار موفق بودم اما در دانشگاه مساله برعکس شده و گویا طلسم شده ام. تمام زندگی ام به هم ریخته است،‌هم غبطه ی مرا می خوردند اما من به شدت افسرده شده و در درس ها افت کرده ام. شاید از طرق یکی از اقوام طلسم شده باشیم! چه کنم؟

با سلام و تشکر از ارتباط شما با مرکز ملي پاسخگويي به سؤالات ديني و آرزوي توفيق روزافزون.

ما هم از اين که شما روزهاي سختي را تجربه مي کنيد ابراز تأسف مي کنيم. قطعا در موقعيت فعلي، تلاش براي حل مشکلات موجود، شما را به مکاتبه با اين سامانه سوق داده است و ما اين تلاش و اميد را تحسين مي کنيم.
از آن جا که تمرکز شما در نوشتارتان بر احساس طلسم شدن است، مشکلات و مسئله هاي زندگي تان را صرفا بيان کرده ايد و توضيح نداده ايد که منظورتان از وضعيت تحصيلي افتضاح چيست! فرموده ايد بازدهي خوبي نداريد و اصلا موفق نمي شويد و ما نمي دانيم چه سطحي از توقع را از خود داريد که به آن نرسيده ايد؛ منظورتان از خيلي درس خواندن چه ميزان است و با چه روش هايي؛ چند ترم تحصيلي را گذرانده ايد؛ قبل از دانشگاه چطور بوديد؛ يا چه مدت است از قزوين به رشت آمده ايد و به چه علت؛ در خانواده چه مشکلاتي را مي بينيد و در منزل بيشتر سر چه موضوعاتي بحث مي شود و اطلاعات ديگري که براي بررسي جوانب موضوع و اظهار نظر، قطعا به آن ها نياز داريم. بنابراين محور پاسخ را در خصوص توضيح ابهامي که در مورد طلسم داريد قرار مي دهيم:
اعتقاد به اين مسأله كه عدم موفقيت شما و تنش هاي موجود به دليل طلسم و جادو باشد، اگرچه به عنوان يك احتمال ضعيف مي توان آن را در نظر گرفت، اما هيچ گاه ما نميتوانيم هر مسئله يا حادثه اي را بلافاصله به سحر و جادو و امثال آن نسبت دهيم و يا با هر مشكلي كه در زندگي مواجه شديم آن را معلول سحر و جادو بدانيم؛ بلكه ابتدا بايد علل و عوامل عادي آن را بررسي كنيم چرا كه بسياري از مشكلات ما ريشه در عوامل طبيعي دارد و موارد بسيار اندكي شامل امور غير طبيعي مثل افسون، طلسم، چشم زخم، سحر و اموري از اين قبيل ميشود.
از سوي ديگر، ما معيار درستي براي سنجش سحر و ميزان تأثيرپذيري رخدادهاي زندگي از آن را در دست نداريم تا با استفاده از آن بتوانيم با قاطعيت به رخنه كردن سحر در زندگي و حوادث ناگوار اطمينان پيدا كنيم و هرگز نبايد صرفا به دليل تلقينات و تصورات اطرافيان، شرايط فعلي زندگي تان را به طلسم منتسب كنيد.
از نظر اسلام، وجود سحر و جادو گرچه امري پذيرفتني است، ولي در اكثر موارد با توهم سحر و جادو (بدون وجود كوچك ترين سحر و جادويي) مواجه هستيم، به اين معنا كه فرد هر امر غير طبيعي را به سحر و جادو مرتبط ميسازد، در حالي كه آن امر غير طبيعي تحت تأثير عواملي غير سحر و جادو ميباشد. در بيش تر موارد افرادي به اين مسايل روي مي آورند كه اعتماد به نفس بالايي نداشته و در انديشه خارج بودن اختيار خودشان از اراده و كنترل خويش هستند.
انسان ها عموماً علاقمند هستند تفسيرهايي ساده از رويدادها ارايه دهند و بر اساس آن به اقدام بپردازند و خود را از علت يابي حقيقي و واقعي امور راحت كنند. اين در حالي است كه گاهي مسايل پيچيدهتر از آن هستند كه اين تفاسير القا مي كنند. از سوي ديگر ما بيش تر علاقمنديم تا مشكلات را خارج از خود جستجو كنيم و در اين صورت مطمئن گرديم كه شرايط فعلي بدون علت ايجاد شده و نيز راهي براي حل مشكل مذكور وجود ندارد. اين امر هنگامي كه در خصوص يك مسأله به درماندگي رسيده ايم بيش تر نمود مييابد.
براي تاييد گفته هاي ما، تنها كافي است به اين نكته بيانديشيم كه آيا موفقيت افراد و پيشرفت هاي موجود در دنيا، مرهون توسل يافتن به سحر و جادو بوده است که بتوانيم بگوييم همين سحر و جادو مي تواند جلوي پيشرفت افراد تلاشگر را بگيرد و در كارهاي آن ها خللي ايجاد نمايد؟!
بنابراين مهم ترين توصيه ما به شما اين است که احساس طلسم شدن را دور بيندازيد و شرايط روحي و تحصيلي و خانوادگي فعلي را علت يابي کنيد و با کمک مشاوران حضوري، واقعي ترين و محتمل ترين دلايل را پيدا کنيد.

در خصوص شرايط شما، اين عوامل احتمالي مي توانند دخيل باشند:
1. گاهي ترشح ناموزون بعضي مواد شيميايي در مغز باعث ايجاد کسالت هاي روحي، افسردگي، کم حوصلگي و کلافگي و کاهش تمرکز و پرش افکار مي شود كه شرح آن در كتب علمي قابل پي ‏گيري است.
2. گاهي يك اتفاق مشكل آفرين و پرفشار مثل مهاجرت، مرگ يكي از نزديكان، بعضي مسائل جنسي و روحي و عاطفي مربوط به نياز به جنس مخالف و روابط با همکلاسي ها يا شکست عشقي و هر نوع درگيري و تضادهاي ذهني، علت ايجاد بيماري هاي روحي مي شوند كه تشخيص آن فقط توسط روان شناسان باليني صورت مي پذيرد.
3. پرتوقعي و کمال گرايي و فشار درسي براي کسب بهترين نمره، اضطراب، وسواس يا حساسيت هاي خاص به شدت مي تواند زمينه ساز باشد.
4. انتخاب رشته تحصيلي گاهي بدون توجه به گرايش ها، ظرفيت وجودي، تيپ شخصيتي و تحت تاثير فشار يا تشويق اطرافيان و خانواده يا جو و نگاه جامعه صورت مي گيرد و فرد به اصل تفاوت هاي فردي توجهي نمي کند.
5. عقده‏هاي فرو خورده، ناكامي ‏هاي درون ريخته شده و حتي احساس گناه كار بودن نيز گاها باعث افسردگي مي ‏شود.
6. شايع ترين احتمال در ايجاد نابساماني در شرايط زندگي و پريشاني هاي روحي، "خطاهاي شناختي" هستند و ضعف در "مهارت هاي زندگي". نگرش هاي منفي و عدم واقع نگري در زندگي، افسردگي را به دنبال خود مي آورد. به اين نکته دقت کنيد که اولا اگر کسي مي خواست شما را طلسم کند قطعا منتظر وارد شدن شما به دانشگاه يا مهاجرت به شهر ديگر نمي شد و خيلي پيش تر از اين ها اين کار را کرده بود و ثانيا يك انسان موحد و فهميده و فرهيخته كه فردا مي خواهد به عنوان يك پزشک در جامعه مطرح شود نبايد به حرف هاي پوچ و خاله زنكي دل بسپارد و به جاي جستجوي علل عدم موفقيت و جبران آن در خيز بعدي، با توجيهات غير منطقي سعي نمايد بار مشكل را بر دوش طلسم بگذارد.
خواهر گرامي! شايد شما منشأ مشکلات تان را در اين شش موردي که بيان شد نبينيد و از طرفي صحيح نيست که ما در مورد احتمالات ديگري در افکار، شخصيت يا شرايط شما اظهارنظر کنيم چون همان طور که قبلا گفته شد اطلاعات کمي به ما داده ايد اما اين واضح است که يكي از مشكلاتي كه گريبان گير شماست و زندگي را بركامتان تلخ كرده است عدم تسلط شما به مهارت هاي زندگي است. به طور کلي اين واقعيت را به ياد داشته باشيد كه زندگي کردن يک هنر است و به مهارت و تمرين نياز دارد و در مسير زندگي اقدام به يك كاري بدون اين كه مهارت هاي لازم آن كار را داشته باشيد نتيجه اي جز زيان نخواهد داشت. مثلا اگر شما بدون داشتن مهارت لازم اقدام به رانندگي كنيد قطعا هم به خود و هم به ديگران آسيب وارد خواهيد كرد و زندگي كردن كه بزرگ ترين هنر و مهم ترين كار است نياز به مهارت هاي متعددي دارد كه از جمله آن ها مهارت حل مسئله است. اگر اين مهارت را بياموزيد ديگر براي توجيه مشكلات خود دست به دامان طلسم نمي شويد، بلكه با روش هاي منطقي در صدد حل آن ها برمي آييد.
با وجود توصيه هاي بالا، براي اطمينان خاطر بيشتر جهت برطرف شدن هرگونه احتمال طلسم، خواندن سوره ناس و فلق و ان يکاد و خواندن آية الکرسي و نصب آن در منزل و صدقه دادن مفيد است.
به منظور ارزيابي شرايط تحصيلي، خانوادگي و ويژگي هاي شخصيتي و توانمندسازي شخصيتي و نيز تشخيص دقيق علت و ميزان افسردگي، لازم است به مراکز مشاوره داراي مجوز از مراجع ذي‌صلاح مانند سازمان نظام روان‌شناسي يا اداره بهزيستي مراجعه کنيد و تاکيد مي کنيم به يک روان‌شناس باليني مجرب با مدرک حداقل کارشناسي ارشد مراجعه داشته باشيد.
شما مي‌توانيد با مراجعه به وب‌سايت سازمان نظام روان‌شناسي، مراکز مشاوره معتبر در شهر يا مرکز استان خود را بشناسيد. لينک زير شما را به اين صفحه هدايت مي‌کند:
http://www.pcoiran.ir/fa/marakez/markaz_HH
نشاط و شادکامي را براي شما آرزومنديم و اميد که نابيناي داشته هاي زندگي خود نباشيم. حق يارتان

با تشکر از اعتماد شما، اگر درباره پاسخ ارائه شده، انتقاد يا پيشنهادي داريد، نظر خود را از طريق فرم «ارسال پرسش»، ارسال نماييد.
همچنين شما مي‌توانيد از طريق:
ـ شماره تماس (096400)؛
ـ سامانه پيامکي (30009640 و 30007461) براي سؤالات فقهي؛
ـ و وب سايت (http://www.eporsesh.com) با کارشناسان اين مرکز مرتبط شويد.

ارسال سوال

3 + 7 =

پربازدیدترین ها