احکام شرعی

کوچک نمایی
بزرگ نمایی
بستن
برگشت به عقب
پاسخگویی آنلاین

سوالات مربوط به احکام شرعی در این قسمت قرار میگیرد

بطور دقیق بیان کنید منظور از شب چهارشنبه یعنی کی؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم جماع و نزديکي در شب‏هاى دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه، جمعه و موقع ظهر روز پنجشنبه و موقع عصر روز جمعه مستحب است. در شب هاي شنبه و يک شنبه مباح است. يعني نه مکروه است و نه مستحب و در شب چهارشنبه مکروه است. منظور از شب چهارشنبه و ... شبي است که فرداي آن روز چهارشنبه و... است. پرسش: و ديگر اين که براي نزديکي صبح يعد از نماز مناسب است يا اول شب؟ پاسخ: در روايات اسلامي از نزديکي در بعضي اوقات نهي شده است، از جمله بين الطلوعين ( اذان صبح تا طلوع آفتاب)و ساعات اوليه شب.

احکام شب زفاف را در محضر امام رضا بیان کنید؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم رفتن به مشهد به جاي برگزاري جشن عروسي و انجام شب زفاف در مشهد اشکالي ندارد . شب زفاف در هرجا که باشد ، بهتر است با آداب اسلامي و دستورات معصومين عليهم السلام همراه باشد. آداب شب زفاف عبارت است:

1- ابتدا عروس و داماد وضو بگيرند.

2- خواندن دو رکعت نماز (مانند نماز صبح)، با حال خضوع و خشوع.(به قصد ونيّت نماز شب زفاف)

اعمال شب زفاف را بیان کنید؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم آداب و اعمال شب زفاف مستحب است و بسيار موثر، ولي ترک آن گناه ندارد. نبايد فکر کنيد که با ترک آن دچار گناه شده يا مي شويد. اما اينکه گفتيد: کسي در دوران نامزدي و قبل از شب زفاف به طور اتفاقي بدون انجام اعمال شرعي مشخص شده بکارت زنش را بردارد منظورتان از دوران نامزدي چيست ؟ اگر منظورتان دوران عقد است، يعني دوراني که با هم عقد بسته بوده اند، ولي هنوز به منزل خود نرفته بودند،بايد بگوييم که عمل آن ها هيچ گناهي نداشته است ،چون با هم محرم و زن و شوهر بوده اند . فقط از ثواب اعمال و دعاهاي مستحبي محروم مانده اند.

نحوه خواندن نمازشب را بیان کنید؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم 1. وقت نماز شب بعد از نصف شب شرعي تا اذان صبح است و هر مقدار به اذان صبح نزديک باشد، فضيلت و ثواب آن بيشتر است. اگر انسان بتواند قبل از اذان صبح تمام رکعات نماز شب را بخواند، ثواب کامل آن را درک مي کند، اگر چهار رکعت را انسان قبل از اذان صبح بخواند، مي تواند بقيه رکعات آن را نيز به نيت ادا بخواند و خداوند ثواب نماز شب کامل را عنايت خواهند فرمود.

چرانمازصبح باید بلند ولی برعکس نماز ظهروعصرباصدای آرام خوانده شود؟

بسم الله الرّحمن الرّحيم سلام عليکم فلسفه و حکمت بيشتر احکام و مقرارت اسلام براي ما مشخص نيست و تنها از باب تعبّد آن ها راپذيرفته ايم ،و چون خداوند متعال و نبي گرامي اسلام (صلي الله عليه وآله) و ائمه اطهار(عليه السلام) فرموده اند يقين داريم تمام دستورات آن ها مبتني بر مصالح و مفاسد واقعي است ؛از اين رو با جان و دل از آن ها اطاعت مي کنيم اگر چه علت گفتارشان را ندانيم . مثلا ما از دستورات دکتر که مي گويد:فلان دارو را بخور، فلان آمپول را تزريق کن و از خوردن فلان غذا خودداري کن و...، پيروي مي کنيم با اين که نمي دانيم خاصيت فلان دارو و آمپول چيست ؟

چراباید نماز مسافر شکسته باشد؟

بسم الله الرّحمن الرّحيم سلام عليکم دريافت جواب صحيح اين سوال نيازمندتوجه به امور زير است: يکم. گرچه اين روزها، وسايل نقليه و ابزار مسافرت با گذشته فرق کرده است؛ ولى در عين حال هم اکنون نيز مسافرت داراى محذورات زيادى است. شما اگر به تجربه خودتان مراجعه کنيد، ملاحظه خواهيد کرد که اصولاً در سفر - به ويژه در ميان راه - آن آرامش لازم وجود ندارد؛ به ويژه آنکه در سفر با وسايل سريع، دغدغه‏ها بسيار زياد و فرصت اندک است. بنابراين با توجه به مشکلات زياد و عدم آرامش، دستور قصر نماز مسافر و افطار روزه صادر شده است. دوم.

عقد موقت چیست؟

بسم الله الرّحمن الرّحيم سلام عليکم سخنى درباره ازدواج موقّت ازآيت الله مکارم شيرازي: ازدواج موقّت يک ضرورت اجتناب ناپذير اجتماعى است ازدواج موقت چيست؟ چرا ازدواج موقت يک ضرورت اجتماعى است؟ مشکل جنسى جوانان فلسفه ازدواج موقت يک نکته مهم ديگر اما تکليف فرزندان «ازدواج موقت» ازدواج مسيار! نتيجه بحث در پيرامون «ازدواج موقت» ازدواج موقّت يک ضرورت اجتناب ناپذير اجتماعى است در اينجا بحثى درباره «متعه» و پاسخ بسيارى از ايرادهايى که از عدم توجه به فلسفه، و شرايط، و حدود و قيود آن ناشى مى شود، را بيان مى کنيم.

آیا نماز و روزه قضای مادر بر پسر بزرگتر واجب است؟

سلام ظاهرا الان به رحمت خدا رفته اند به نظر مرجع تقليد شما احتياط واجب آن است که پسر بزرگتر نماز و روزه فوت شده مادر را قضا نمايد لذا نمازها و روزه هاي مادر طبق اين احتياط شرعا به عهده شماست که اين مساله غير از بحث وصيت مادر است. اما اينکه ايشان خود به قضاي نمازها و روزه ها وصيت کرده اند بايد عرض کنيم شخص مي تواند به يک سوم اموال خودش وصيت کند که در هر راه خيري مصرف شود اگر وصيت ايشان از يک سوم اموالشان بيشتر نيست بايد عمل شود و وقتي بر اساس عمل به چنين وصيتي نمازها و روزه هاي قضاي ايشان انجام شد ديگر از ذمه شما نيز برداشته مي شود و همان عمل به وصيت کافي است.

اهدای تخمک برای زوجین نابارور جایز است یا خیر؟

سلام وقت شما بخير اهداي تخمک براي زوجين نابارور موارد مختلفي دارد .

1 - تلقيح نطفه زن و شوهر در خارج از رحم زن و بعد قرار دادن آن در رحم همان زن .

2 - تلقيح نطفه زن و شوهر در خارج از رحم زن و قرار دادن آن در رحم زن ديگر (خواه بي شوهر باشد و يا با شوهر )(رحم اجاره اي).

3 - تزريق نطفه مرد (غير از شوهر ) به داخل رحم زن شوهر دار .

4 - تزريق تخمک زن به داخل رحم زن ديگر (خواه شوهر داشته باشد و يا بدون شوهر باشد .)

5 - تلقيح نطفه زن و مرد نامحرم در خارج از رحم و تلقيح آن به رحم زن (خواه بدون شوهر باشد و يا شوهر دار باشد ) .

بچه ای که از طریق رحم اجاره ای متولد شده نسبت به فرزندان زنی که اورا به دنیا اورده چه حکمی دارد؟

با سلام پرسشگر محترم، طبق نظر حضرت آيت الله خامنه اي اجاره رحم به اين معنا که اسپرم و تخمک از زن و شوهر شرعي را در رحم زن اجنبي پرورش بدهد ، اشکالي ندارد لکن بايد از مقدمات حرام مانند لمس و نظر اجنبي اجتناب شود.

جدول زمان بندی حضور کارشناسان

 

ارسال سوال

پربازدیدترین ها