علوم قران و حدیث

کوچک نمایی
بزرگ نمایی
بستن
برگشت به عقب
پاسخگویی آنلاین

سوالات مربوط به علوم قران و حدیث در این قسمت قرار میگیرد

تکلیف ما درخواستن از ائمه چه خواهد شد؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم خداي متعال در کتابش فرمود: ... وَ الَّذينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ ما يَمْلِکُونَ مِنْ قِطْمير إِنْ تَدْعُوهُمْ لا يَسْمَعُوا دُعاءَکُمْ وَ لَوْ سَمِعُوا مَا اسْتَجابُوا لَکُمْ وَ يَوْمَ الْقِيامَةِ يَکْفُرُونَ بِشِرْکِکُمْ وَ لا يُنَبِّئُکَ مِثْلُ خَبيرٍ (1) و کساني را که جز او مي‏خوانيد (و مي‏پرستيد) حتي به اندازه پوست نازک هسته خرما مالک نيستند!

عقیده داشتن به آن چه مکافات و مجازات دارد آیا درست است یا نه؟

اولين اصل از اصول ديني ما خداپرستان، توحيد است و توحيد مراتب مختلفي از جمله توحيد ذاتي، توحيد در صفات، توحيد افعالي، توحيد در ربوبيت و ...دارد. شناخت اين مراتب و اعتقاد و ايمان نسبت به همه آنها بر همه خداپرستان لازم و ضروري است. در اينجا متناسب با سؤال شما به بحث توحيد در ربوبيت خداوند متعال مي پردازيم. از جمله روابطي که بين خدا و خلق، لحاظ مي شود اينست که مخلوقات نه تنها در اصل وجود و پيدايششان نيازمند به خدا هستند. بلکه همه شئونِ وجودي آنها وابسته به خداي متعال است و هيچ گونه استقلالي ندارد و او به هر نحوي که بخواهد در آنها تصرف مي کند و امورشان را تدبير مي نمايد.

آیا کمک از غیر خدا با ایاک نعبد وایاک نستعین مخالف نیست؟

سلام وقت شما بخير « وَ إِذا سَأَلَکَ عِبادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَ لْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ»(1)؛ و چون بندگان من از تو سراغ مرا مي گيرند بدانند که من نزديکم و دعوت دعاکنندگان را اجابت مي کنم. البته در صورتي که مرا بخوانند. پس بايد که آنان نيز دعوت مرا اجابت نموده و بايد به من ايمان آورند تا شايد رشد يابند.

چگونه صبر در برابر مصایب‏ داشته باشیم؟

سلام وقت شما بخير انسان موجودى است داراى عواطف و احساسات که در حوادث و پيش‏آمدهاى ناگوار و جانسوز تحت تأثير قرار گرفته و اندوهناک مى‏شود و گاهى جزع و فزع و بيتابى‏ نموده، اشک مى‏ريزد، بيهوش مى‏شود و حتى ممکن است قلب او که مرکز احساسات و عواطف اوست، ايستاده و جان ببازد؛ (انّ الانسان خلق هلوعاً اذا مسّه الشّرّ جزوعا و اذا مسّه الخير منوعاً) (24) ؛ انسان حريص آفريده شده، هر گاه بدو گزندى رسد جزع کننده و هرگاه نيکى رسد منع کننده است. و در اين راستا تنها نيروى ايمان است که از ناراحتيها و اضطرابات انسان جلوگيرى نموده و به او اميد و آرامش مى‏بخشد؛ (ألا بذکر اللّه تطمئن القلوب ) (25).

چه کنیم رزق و روزی ما زیاد شود؟

سلام وقت شما بخير مهم ترين چيزي که باعث جلب روزي مي شود ، تلاش و کوشش انسان در کنار توکل به خدا است . از روايات بر مي‌آيد که علاوه بر تلاش انسان اموري از جمله دعا مي‌تواند در زيادي رزق مؤثر باشد، مانند: خوب همسايه‌داري کردن، رعايت بهداشت مانند کوتاه کردن شارب (سبيل) و ناخن و شستن سر با گل خطمي در روز جمعه که علاوه بر زيادي عمر، فقر رامي‌زدايد. همچنين اذان گفتن، وضو داشتن(1)، صله رحم به خصوص با پدر و مادر، زيارت قبر امام حسين (2). برخي از سوره‌هايي که در روايات اسلامي براي زياد شدن رزق و روزي توصيه شده عبارتند از: 1.

به غیر از خدا ملائکه روح شیطان وجن چه موجودات دیگری مجردند؟

پرسشگر گرامي با سلام و سپاس از ارتباطتان با اين مرکز موجودات را در يک تقسيم بندي مي توان به موجودات مادي و غير مادي تقسيم کرد. موجودات مادي عالم ماده و جسماني را تشکيل مي دهند و بر آن ها نظام مادي حکم فرماست . عالم آن ها را عالم ناسوت و در اصطلاح قرآن عالم شهادت مي نامند. اين عالم را عالم ماده و حرکت و زمان و مکان گويند . در يک کلام عالم طبيعت و محسوسات يا عالم دنيا است. موجودات غير مادي و به تعبير فلسفي مجردات ، آن هايي هستند که مادي نيستند و در واقع مجرد از ماده اند. از آن جا که موجود مجرد همواره از موجود مادي داراي وجودي برتر است ، از اين رو آن ها عالمي برتر از عالم ماده دارند.

احادیثی که درباره زنان اومده توهین به زنان نیست؟

در مورد روايات گروه اول که زن نازا از حصير برتر دانسته شده؛ بايد گفت اين گونه رواياتي که در اين زمينه(زنان عقيم) در منابع روايي وجود دارد، از سند چندان قابل توجهي برخودار نيستند، اما به هرحال، در غير احکام شرعي؛ مانند اخلاقيات، ارشادات(مشاوره)، و ...، اصل بر آن است تا جايي که امکان دارد و با ديگر نصوص در تعارض نيست و با عقل بشري سازگار است، بايد روايات را توجيه نمود، چه بسا امکان برداشت درستي که با مباني اخلاقي و عقلي منافات نداشته باشد، وجود داشته باشد، نه آن که به مجرد نقصي در سند، آنها را طرد کرد.

با توجه به روایات امام عصر(عج) به همراه چه کسانی و در صورت چه عواملی و در چه زمانی ظهور می کند؟

سلام وقت شما بخير چگونگى قيام : با توجه به روايات به صورت خلاصه مى‌توان چنين گفت : وقتى مردم جهان آماده پذيرش حضرت شدند ، با ديدن علايم ظهور نگاه‌ها متوجه مکه مى‌شود . حضرت مهدى ( عج ) با اذن و امر خدا همراه با 313 نفر از ياران در مسجد الحرام ظاهر مى‌شوند و با معرفى خود ظهور را اعلام کرده و مردم را به سوى خدا و پيروى از خود دعوت مى‌کند . با اعلام ظهور ، ياران ديگر حضرت نيز به طرف مکه حرکت مى‌کنند تا اينکه جمعيت ياران به ده هزار نفر مى‌رسد و حضرت خروج مى‌کند . مکه را به تصرف در مى‌آورد و پس از اصلاح امور به طرف مدينه حرکت مى‌کند .

فلسفه حرمت بازی با شطرنج یا پاسور چیست؟

سلام وقت شما بخير در بيان احکام الهى چند نکته را بايد در نظر داشت: 1. احکام الهى مبتنى بر مصلحت‏ها و مفسده‏ها مى‏باشد اما بايد دانست که گستره مصالح و مفاسد شامل ابعاد جسمى و روحى و اجتماعى و سرانجام انسان در آخرت مى‏باشد. 2. احکام الهى براى پاسخ گويى به نيازهاى بشر مى‏باشد و نيازهاى بشر دو گونه است: ثابت و متغير براى نيازهاى ثابت احکام ثابت و براى نيازهاى متغير احکام متغير وضع مى‏شود اين بدان جهت است که نه وضع قانون ثابت نسبت به موضوعات متغير منطقى است و نه وضع قانون متغير و گوناگون براى همه موضوعات متغير ممکن است چرا که روز به روز قانون جديد و بلاتکليفى مواجه خواهيم شد.

معنای «قبة الاسلام» چیست؟ و به کدام‌یک از شهرها، «قبة الاسلام» گفته می‌شود؟

«قبة الاسلام»، به مکان و شهري گفته مي‌شود که مرکز ثقلي براي امت اسلامي به‌شمار مي‌رود. اين اصطلاح هم در برخي روايات و هم در کلام علما به‌کار رفته است. الف) روايات در رواياتي که از معصومين(ع) نقل شده، شهرهايي به اين نام، خوانده شده‌اند: 1. مدينه: در روايتي از پيامبر خدا(ص) آمده که ايشان فرمودند: «المَدينَةُ قُبَّةُ الْإِسْلامِ، و دارُ الْإِيمانِ...»؛ مدينه گنبد اسلام و خانه ايمان است. اما اين روايت حکم به ضعف آن شده است.[1] 2. کربلا: امام صادق(ع) به نقل از پيامبر(ص) فرمود: «فرزندم در زميني به نام کربلا دفن خواهد شد.

جدول زمان بندی حضور کارشناسان

 

ارسال سوال

پربازدیدترین ها