کلام و اعتقادات

کوچک نمایی
بزرگ نمایی
بستن
برگشت به عقب
پاسخگویی آنلاین

سوالات مربوط به کلام و اعتقادات در اینجا قرار میگیرد

آیا واقعا پهلوی حضرت زهرا شکسته است؟

سلام.پرسشگر محترم سلام وقت شما بخير آنچه از تاريخ استفاده مي شود آن است که غصب فدک پس از بيعت گرفتن از مردم براي ابي بکر و استقرار جانشيني او بوده است نيز پس از هجوم به خانه فاطمه (ع) براي بيعت گرفتن از علي بوده است. ماجراي دفاع از فدک و خطبه فدکيه نيز در دوران بيماري و پس از آزردن آن بانو بوده است؛ اما در زمان شدت گرفتن و بستري شدن آن بانو نبوده است. آن حضرت در واپسين روزهاي عمر خويش در بستر افتادند و اين گونه نبوده که از آغاز هجوم به خانه بستري شده باشند.

دعای پیامبر هنگام فرستادن حضرت زهرا به خانه بخت چیست ؟

باسلام لطفا دعاي پيامبر اکرم (ص) هنگام فرستادن حضرت زهرا (س) به خانه بخت حضرت علي (ع) رابفرماييد سلام وقت شما بخير چنين نقل کرده اند که: هنگام ازدواج مولاي متقيان حضرت علي سلام الله عليه با دختر گرامي پيامبر اکرم صلوات الله عليه حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها؛ پيامبر نزدشان آمد و دست دخترش را در دست علي عليه السلام گذاشت و فرمود: مبارک کند خدا بر تو دختر رسول خدا را، فاطمه سلام الله عليها بهترين زن است و اي فاطمه، علي سلام الله عليه بهترين شوهر است ... سپس حضرت به منزلشان رفت و فرمود: خدايا!

اینکه گفته شده آب مهریه حضرت زهرا سلام الله علیها بوده با منبع توضیح دهید.

سلام وقت شما بخير مهريه ظاهري حضرت زهرا(س)چهارصد درهم يا اندکي بيش تر يا کم تر بود, که با اين پول وسايلي خريد: پيراهني به بهاي هفت درهم. چارقدي به بهاي چهار درهم . دستمال و قطيفه اي مشکي بافت خيبر . دو عدد تشک و چهارعدد بالش و پرده اي از پشم و يک تخته بوريا و يک آسياب دستي و لگني از مس و مشکي از چرم و يک ظرف چوبي و کاسه اي براي دوشيدن شير .نيز يک آفتابه و يک خمره و چند عدد کوزه . وقتي اين ها را نزد پيامبر آوردند, فرمود: خدا به اهل بيت برکت دهد.(1) به پيامبر گفتند: اين مقدار مهر فاطمه روي زمين است ; مهر او در آسمان ها چه مقدار است ؟

تفاضل بین تسبیحات اربعه و تسبیحات حضرت زهرا

سؤال مبهم است، اگر منظور شما تفاضل بين اين دو مورد در تعقيبات نماز باشد، تسبيح حضرت زهرا سلام الله عليها افضل است. البته تسبيحات اربعه ثواب ذکر تسبيح حضرت زهرا را دارد، ولي در فضيلت خصوص تسبيح حضرت زهرا در تعقيبات نماز با آن ترتيبي خاصي که بين ذکرها وجود دارد ، روايات زيادي وارد شده است و مورد تأکيد در روايات مي باشد. از جمله: 1. از حضرت صادق - عليه السلام - نقل شده : ما هم چنان که کودکان خود را به نماز سفارش و امر مي کنيم ، آنان را به تسبيح فاطمه نيز امر مي کنيم.

آیا سیلی به صورت حضرت زهرا توسط عمر صحت دارد . ومدارک آن

اين مطلب در برخي از منابع آمده و احاديث دراين باره فراوان است که به دو حديث اشاره مي­کنيم: 1 - در کتاب اختصاص شيخ مفيد از عبدالله سنان از امام صادق (ع) روايت مي­کند: ابوبکر در رد فدک براي زهرا نامه نوشت. زهرا درحالي که نوشته را در دست داشت، عمر در راه به او رسيد، گفت: دختر محمد! اين نوشته چيست؟ حضرت فرمود: اين نوشته اي است که ابوبکر در رد فدک برايم نوشته است. عمر گفت: بده به من. زهرا(س) حاضر نشد نوشته را به او بدهد. در اين هنگام عمر لگدي به زهرا(ع) که فرزند پسري به نام محسن در شکم داشت، کوبيد. در اثر اين ضربه زهرا (س) محسن را سقط کرد. سپس عمر او را سيلي زد.

چرا حضرت علی علیه السلام سکوت کردند در مقابل اسائه به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها؟

سلام وقت شما بخير 1. مطالب متعددي را درباره سکوت علي (ع ) دربرابر اهانت به حضرت زهرا (س )- بيان کرديد که بحث درباره صحت و سقم و بحث درباره همه آن موضوعات نياز به فرصت ديگر دارد. کاش سوال خود را در محور خاص مطرح مي نموديد تا در همان زمينه جواب لازم ارائه مي گرديد. 2. از اول سوال تا آخر آن ياد آوري نموديد که جواب چنين و چنان و يا مستند به قول و وصيت رسول خدا( ص )و... نباشد. اين گونه طرح سوال مخالف معيار و اصول پاسخگويي و تدوين آثار علمي و پژوهشي است ، زيرا اثبات يک موضوع و صحت و سقم يک اثر مبتني بر آن است که مطابق دستورات اسلام ، سيره و گفتار معصومان و اصول علمي باشد .

آیا کسی که خود کشی می کند جهنم می رود؟

خودکشي و شب اول قبر شرح 1.افرادي از مسلمانان که خودکشي مي کنند، در برزخ داراي چه حالي هستند؟ پاسخ: پرسشگر گرامي با سلام و سپاس از ارتباطتان با اين مرکز خودکشي مصداق کشتن انساني است که جانش محترم است . کسي حق کشتن او را ندارد ، حتي اگر اين کس خودش باشد.خداوند مالک تمام جهان و از جمله جان انسان ها است ، پس نمي توان بدون اجازه مالک يا رضايت او کاري انجام داد.

چرا هیچ اچرا هیچ اکتشاف یا اختراعی از امام باقر(ع) در دسترس نیست؟!؟!

سلام وقت شما بخير برخي تصور مي‌کنند اگر کسي ابتکار و اختراعي داشته باشد، او تنها صاحب علم است و حال اينکه چنين نيست، زيرا برخي از علوم وجود دارند که به مراتب با اهميت‌تر از علوم مادي هستند، از جمله علومي که از اهميت خاص بر خوردار است، علم خدا و دين شناسي است. رسول خدا(ص) فرمود: «أَفْضَلُ الْعِلْمِ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ». امام(ع) نيز با اهميت و مهم‌ترين علم را معرفت خداوند دانست: َ«أَوَّلُ الدِّينِ مَعْرِفَتُهُ وَ کَمَالُ مَعْرِفَتِهِ التَّصْدِيقُ بِهِ وَ کَمَالُ تَصْدِيقِهِ تَوْحِيدُهُ ...».

آیا کعبه سخن می گوید؟!!

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم ما خدا را عبادت مي کنيم چون او را توانا بر انجام حاجت هايمان و شنواي درخواست هايمان و بيناي بر وضعمان و ... مي دانيم. مشرکان بت ها يا موجوداتي ... قرآن . سوره صافات . آيات 91- 96 : (حضرت ابراهيم وارد بتخانه شد) مخفيانه نگاهي به معبودان آنها کرد و از روي تمسخر گفت: چرا از اين غذاها نمي خوريد؟ (اصلا) چرا سخن نمي گوئيد؟! سپس ضربه اي محکم با دست راست و با توجه بر پيکر آنها فرود آورد (و همه را جز بت بزرگ در هم شکست) آنها با سرعت به سراغ او (ابراهيم) آمدند. او (ابراهيم) گفت: آيا چيزي را مي پرستيد که با دست خود مي تراشيد؟

جدول زمان بندی حضور کارشناسان

 

ارسال سوال

پربازدیدترین ها