کلام و اعتقادات

کوچک نمایی
بزرگ نمایی
بستن
برگشت به عقب
پاسخگویی آنلاین

سوالات مربوط به کلام و اعتقادات در اینجا قرار میگیرد

اخیرا کلیپی در سطح وسیع منتشر شده که یکی از روحانیون غیرمشهور در آن داستانی نقل می کند که حضرت حمزه (عموی پیامبر صلی الله علیه و آله) با نیزه خود کعبه را از جا بلند کرده ، موجب مسلمان شدن تعدادی از مردم شده اند. آیا این داستان صحت دارد؟ آیا علمای شیعه ای

سلام وقت شما بخیر

1داستان "بلند کردن کعبه به وسیله نیزه ی حضرت حمزه " فقط در کتاب "تفسیر منسوب به امام حسن عسکری (علیه السلام)" که #قطعا یک کتاب "جعلی" یا دستکم "تحریف شده" است آمده است و در کتابهای قدیمی شیعه که معتبر هستند یافت نمی شود.

اگر تربت كربلا شفا مي دهد، چرا شيعيان به #پزشك مراجعه مي كنند و بيمارستان مي سازند؟

سلام وقت شما بخیر

  تفاوت بين شفا و دوا

ترديدي نيست كه «شفا» به دست خداوند است؛ و اين خداوند است كه در برخي از چيزها شفا قرار داده است؛ از جمله در قرآن، عسل و... و از جمله در خاك كربلا.

از نظر لغت  شفا؛ يعني رسيدن و آمدن بهبودي است. و به نوعي معناي آن حاصل مصدري است. و مي توان گفت شفا امري است كه با آمدنش درد پايان مي يابد.

چنانچه راغب اصفهاني در مفردات خود به همين قضيه اشاره كرده است.

ترجمه مفردات راغب ج 2 337.

اما «دوا» كه جمع آن «ادويه» مي شود، به هر چيزي كه بيماري را با آن درمان مي كنند گفته مي شود.

چرا در این زمان عذاب های نابود کننده همانند آنچه در امت های گذشته اتفاق می افتاد وجود ندارد در حالی که گناهان بیشتر شده است

سلام وقت شما بخیر

 

 عذاب های عمومی و فراگیر و استیصالی همانند آنچه در امت های گذشته اتفاق می افتاد به خاطر وجود پیامبر گرامی و اهل بیت ایشان از زمینیان برداشته شده است و خداوند تا زمانی که اهل بیت  در دنیا باشند افراد را گرفتار عذاب استیصال و فراگیر نخواهد کرد.

 خداوند خطاب به پیامبرش می گوید:

«خداوند انان را به خاطر حضور تو در میان انان عذاب نمی کند»

 انفال33

 امام سجاد فرمود:« ما مایه امنیت زمینیان از عذاب و هلاک شدن هستیم»

 امالی صدوق ص186

لطفا توضیح بفرمائید منظور از کلمه عربی "اضربوهن " به معنی واقعی واژه "زدن" یا "کتک زدن" زنان در سوره نسا است؟ با توضیحاتتون خیلی از شبهات برام حل می شود؟

سلام وقت شما بخیر

حقیقت مرگ چیست؟

.

سلام وقت شما بخیر

 1مرگ پُل و گذرگاهى است که با عبور از آن، انسان به عرصه جدیدى گام می‌نهد و از سختی‌ها نجات می‌یابد و این در صورتى است که خانه دنیا را آباد و خانه آخرت را خراب نکرده باشد.

2مرگ، دریافت روح توسط فرشته مرگ است همانند زمان خواب. مرگ، یک خواب طولانى است و خواب، یک مرگ موقت، پس مرگ وفات است نه فوت و هلاکت و نابودى. مرگ تولدى دوباره از رحم طبیعت است که در اثر این تولد به جهان دیگرى وارد می‌شود که قابل مقایسه با جهان طبیعت نیست، همچون دنیاى رحم مادر که قابل مقایسه با جهان طبیعت نیست.

هیچ گاه درک نکردم چرا کافری که بیمار می شود دچار عذاب الهی شده و مسلمانی که بیمار می شود دچار آزمون الهی....! مرض که یکیست شاید تفاوت در نگرش انسانهاست جهل نرمترین بالشی است که انسان می تواند سر خود را بگذارد و بخوابد...

سلام وقت شما بخیر

1 صرف درک نشدن یک مطلب دلیل اشکال آن نیست .
بلکه باید تحقیق کرد  حکمت را فهمید .

2 حدیث زیر از امام رضا (ع) می باشد.
بیماری برای مؤمن مایه تطهیر و رحمت است و برای کافر مایه عذاب و لعنت، و بیماری همواره گریبان گیر مؤمن است تا آن که دیگر هیچ گناهی در وجود او باقی نماند.
 بحارالانوار، ج 78، ص193.

3 صرفنظر از جایگاه دینی و مذهبی که برای حضرات معصومین (ع) قائلیم ، همگان ایشان را به عنوان بزرگترین عالمان می شناسند .

چرا اسلام فقط زنان را محدود می کند؟ همانند حجاب .

 

 

سلام وقت شما  بخیر

برای روشن شدن پاسخ توجه به چند نکته ضروی است:

1زنان و  مردان از جهاتی مانند؛ خلقت از یک ذات و گوهر[1]، و بهره مندی از حقوق اجتماعی همچون؛ ازدواج، تعلیم و تربیـت، احقاق حقوق، آزادی اندیشه، بیان و قلم و ...  مساوی هستند.

2 زن و مرد در عین این که از جهات متعدد  مساویند از جهات متعدد دیگر با هم  اختلاف دارند.

هنگامی که خداوند به حضرت آدم و هوا گفت که به شجره ممنوعه نزدیک نشین منظور از شجره ممنوعه اهل بیت ع بودن آ آیا این واقعا درسته تا جایی که ما می فهمیدیم منظور گندم بوده؟

 

سلام وقت شما بخیر

 در تفسیر نمونه چنین آمده است: «در شش مورد از قرآن مجید اشاره به شجره ممنوعه شده است ؛  بدون اینکه درباره کیفیت و یا نام آن سخنی به میان آید، ولی در منابع اسلامی دو نوع تفسیر برای آن آمده است :

1یکی تفسیر مادی که طبق معروف در روایات، گندم بوده است.

 تفسیر نور الثقلین ج1 ص59

در مورد چاه جمکران که چرا مردم در آن نامه می اندازند آیا امام زمان ته چاه است و نامه ها را می خواند؟

 

سلام وقت شما بخیر
  نامه انداختن در چاه جمکران به آن معنا نیست که امام زمان ته چاه باشد و نامه ها را بخواند بلکه این عمل فلسفه دیگری دارد که ذیلا می آید؛

1از جمله طرق توسلی که در روایات ما برای توسل به اهل بیت ذکر شده است عریضه نویسی است .

عریضه نویسی به آن معنا است که انسان حاجات خود را در کاغذی بنویسد و با توسل به اهل بیت آن را در آب و نهر جاری یا چاهی بیفکند .

 امام صادق علیه السلام فرمود:

در قرآن است که تنها خدا می داند که جنین بچه داخل شکم چیست و پسر است یا دختر ولی اکنون دستگاه های سونوگرافی نیز چنین چیزی را می دانند آیا این غیر الهی بودن قرآن را ثابت نمی کند

سلام وقت شما بخیر

خداوند می فرماید:« آگاهی از زمان قیام قیامت مخصوص خداست و او است که باران نازل می کند و آنچه در رحم مادران است می داند و هیچ کس نمی داند فردا چه می کند و هیچکس نمی داند در چه سرزمینی می میرد فقط خدا عالم و آگاه است»

لقمان۳۴

مراد از آگاهی به جنین درون شکم مادر تنها جنسیت نیست بلکه مراد تمام خصوصیات آن جنین است اعم از خصوصیات جسمانی و زشتی و زیبایی و سلامتی و بیماری و استعدادهای درونی و ذوق علمی و فلسفی و ادبی و سایر صفات و کیفیات روحی .روشن است که جز خداوند کسی آگاهی بر تمام این جهات ندارد.

تفسیر نمونه ج ۱۷  ص ۹۹

جدول زمان بندی حضور کارشناسان

 

ارسال سوال

پربازدیدترین ها