کلام و اعتقادات

کوچک نمایی
بزرگ نمایی
بستن
برگشت به عقب
پاسخگویی آنلاین

سوالات مربوط به کلام و اعتقادات در اینجا قرار میگیرد

امام علی(ع) در برخورد با دشمنان چه اصول و رفتارهایی داشتند؟

رعايت اصول اخلاقي و انساني در برابر دشمنان موضوعي است که امام علي(ع)، به آن اهتمام ويژه داشت، به گونه‌اي که حتي در برابر دشمنان در حال نبرد نيز از اخلاق اسلامي روي­ نگردانده است. آن‌حضرت پيوسته به نيروهاي تحت امرش نيز سفارش مي‌‌کرد تا به اخلاق اسلامي پاي‌بند باشند. اين مسئله چه در رفتار و چه در عملکرد حضرتش فراوان قابل مشاهده است.
بخشي از فرمان امام علي(ع) به نيروهايش در برخورد با دشمنان در اين روايت موجود است:

آیا مبنای دادرسی‌های امام علی(ع) احقاق حق بود، یا گاه فصل خصومت هم بود؟

براي روشن شدن مبناي دادرسي پيامبران و امامان ابتدا لازم است معناي «احقاق حق» و «فصل خصومت» و رابطه ميان آن دو روشن شود.
الف. احقاق حق

چگونه می توان شکیات را برطرف کرد؟

باعرض سلام و تشکر از سوال خوب شما
«بسم الله الرحمن الرحيم. قد افلح المؤمنون. الذين هم في صلاتهم خاشعون. والذين هم عن اللغو معرضون...؛ مؤمنان رستگار شدند. آنها که در نمازشان خشوع دارند و آنها که از بيهودگي روي گردانند...» (مؤمنون، آيات 3 - 1)

ایاعالم ذرحقیقت دارد*

سلام خدمت شما پرسشگر محترم
در مورد عالم ذر در ميان دانشمندان، مفسران، متکلمان و محدثان، گفت‏وگوهاى زيادى واقع شده است و اين، نشانگر پيچيدگى موضوع عالم ذر مى‏باشد.اما اينکه واقعيت دارد يا نه بله واقعيت دارد اماتفسير هاي گوناگون و مفصلي دارد .

اگر مادر سید باشد ما هم سید خواهیم بود ؟

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام عليکم

منتسبان به پيامبر اکرم(ص)از طرف مادر هم از اولاد رسول اکرم محسوب مي شوند ومحترمند ولي ملاک ترتب آثار واحکام شرعي سيادت مانند گرفتن خمس، انتساب از طرف پدر است که هر کس از طرف پدر به هاشم جد دوم رسول خدا منتسب شود سيد است. وائمه اطهار(ع) علاوه برانتساب از طرف حضرت زهرا(س) از طريق حضرت علي(ع) يعني از طريق پدر هم منتسب به هاشم هستند ، پس آنان نيز از پدر سيد محسوب مي شوند.
مي توانيدبه کتاب فضايل واحکام مختص سادات-نوشته آقاي جلال ميرافضل مراجعه فرماييد.

انشاءالله عاقبت بخيربشويد.
التماس دعا

آیا خداوند هر گناهی را می بخشد؟ حتی فکر و خیال؟

دوست خوبم سلام
فکر گناه , مانند کابوس وحشتناکي بر روح گناه کار سايه مي افکند وزنجير اعمال گذشته همچون طوق سنگيني بر دست و پاي او پيچيده است .احساس گناه و ندامت محصول نداي وجدان است و شايد سخن علي ع ناظر به اين حالت نفساني باشد: .(4)
براي رهايي از شکنجهء وجدان , اسلام درهاي توبه و استغفار و کفارات را به روي گناه کاران گشوده است .
قرآن مجيد با بيان لطيف خود گناه کاران را به سوي خدا دعوت مي کند و به آن ها قول مي دهد که مي توانند خود را از زندگي گذشته به کلي جدا کنند و زندگي راآغاز نمايند: .(5)

تعداد احادیث مصحف فاطمه چقدر است؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
مصحف فاطمه(س) به عنوان يکي از نشانه‌هاي امامت مي باشد که اکنون در دست حضرت مهدي (عج) است، لذا در مورد تعداد روايات مصحف حضرت فاطمه(س) اطلاع دقيقي وجود ندارد و نمي توان چيزي در اين رابطه بيان کرد، اما روايات فراواني درباره محتواي «مصحف فاطمه» وارد شده است، برخي از اين روايات مطالبي را «اثبات» و بعضي ديگر مطالبي را «نفي» مي کنند:
الف) محتواي اثبات شده

آیا خدا تصویر دارد ؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
خدا رانميشه مانند ديگر موجودات حسي ،حس کنيم و تصويري از ان را درذهنمان ترسيم کنيم خدا در رصد ذهنمان در نميايدگرچه بابصيرت و چشم دل خدا را شهود واحساس قلبي ميتوان داشت ولي تصويري نميشه از خدا ارائه داد

چرا مابر مصیبت های اهل بیت (ع)گریه میکنیم؟

گريه تجسم عيني تأثرات دروني و عاطفي است و داراي اقسام گوناگوني مي‏باشد که هر يک آثار و نتايج ويژه ‏اي دارند. از نظر روان‏شناسي گريه داراي اهميت بسياري است و فشار ناشي از عقده‏ هاي انباشته در درون انسان را مي‏کاهد و درمان بسياري از آلام و رنج‏هاي دروني انسان مي‏باشد. در حقيقت اشک چشم سوپاپ اطميناني براي روح و جسم آدمي است که در شرايط بحراني (اندوه و يا شادماني فراوان) موجب تعادل او مي‏گردد. از نظر عرفا نيز گريه زيباترين و پرشکوه‏ترين جلوه تذلل بنده و اظهار عجز و تسليم و عبوديت در پيشگاه معبود قادر متعال است.

علت نامگذاری حضرت زهرا (س) به گل یاس و مهدی موعود (عج) به گل نرگس چیست ؟

بسم الله الرّحمن الرّحيم
سلام عليکم
مانيزايام فاطميه رابه شماتسليت عرض مي کنيم.
اگرويژگي هاي گل ياس رابررسي فرماييدبه علت اين نامگذاري پي خواهيدبرد:
1-خوش بوبودن
2-آرامش بخش بودن
3-درمان افسردگي و
......
بنابراين مي توان حضرت رابه اين گل تشبيه کرد.
و حضرت مهدي موعود (عج) به گل نرگس تعبيرکرده اندچون نام مادرحضرت نرگس است وايشان راگل نرگس ناميده اند.
انشاءالله عاقبت بخيربشويد.
التماس دعا

جدول زمان بندی حضور کارشناسان

 

ارسال سوال

پربازدیدترین ها