جدول زمان بندی

ارسال سوال

ورود کاربر

کلام و اعتقادات

کوچک نمایی
بزرگ نمایی
بستن
برگشت به عقب
پاسخگویی آنلاین

سوالات مربوط به کلام و اعتقادات در اینجا قرار میگیرد

آیا کعبه همان بت پرستی است؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم کعبه يک سنگ نشان است که ره گم نشود . عزيز؛ اين را بدان که ما براي زيارت خدا به کعبه مشرف ميشويم به عبارت ديگر مابه ديدار خدا وديدار يار ميرويم نه ديدار کعبه وخانه يار ، کعبه يک بهانه است نه بهاء ، واقعا ايا به نظر شما ،دور زدن دور کعبه همانند پرستش بت هاست ؟ ايا کعبه را پرستش ميکنيم؟؟!!! يا چون خود خدا گفته است که به شوق من به گرد اين خانه بگرديد ، وما هم به فرمانبري از حرف خدا ،به دور خانه اش ميگرديم ؟؟ پرستش يعني حب مفرط و ما مسلمانان نسبت به خداي کعبه محبت داريم نه خانه خدا ، به خود يار محبت داريم و نه کوي يار .

دلیل حلیت متعه در قران کریم چیست؟

سلام. آيه 24 سوره نساء بنا بر اعتراف علماي شيعه و اهل سنت پيرامون متعه و ازدواج موقت مي باشد: و المحصنات من النساء الا ما ملکت أيمانکم کتاب الله عليکم و احل لکم ما وراء ذالکم أن تبتغوا بأموالکم محصنين غير مسافحين فما استمتعتم به منهن فاتوهن اجورهن فريضة و لا جناح عليکم فيما تراضيتم به من بعد الفريضة إن الله کان عليما حکيما.

اگر حرم امامان قطعه ای از بهشت است، چطور برخی افراد بد می توانند در آن حضور یابند؟

سوال: ما قطعاتي از بهشت را داريم که در روي زمين مي باشند مثل منبر پيامبر(ص) يا خانه ايشان يا زير گنبد امام حسين(عليهم السلام)، حال سوال اينجاست که مگر بهشت جايگاه خوبان نيست وهيچ گونه باطلي يا انحرافي در آن وارد نمي شود پس چرا در مکانهاي ذکر شده افرادي مثل وهابيت و... قرار دارند؟ جواب: دقت کنيد!!! منظور از اين که اين قسمت ها بهشت است يعني باطن و ملکوت آن بهشت است، يعني باطن اين عالم که عيان و آشکار شود پشت پرده اين مکان بهشت است. سوال: ما ترک اولي پيامبران را قبول داريم.آيا قتل نفس در ماجراي حضرت موسي ترک اولي بود؟ آيا با عصمت ايشان تعارض ندارد؟

آیا موضوع برون فکنی یا خارج کردن روح از بدن توسط افراد واقعیت دارد؟

اراده قوي انسان مي‏تواند افعال روح را در اختيار خود گيرد. يعني همان گونه که ديگران در حالت خواب به صورت غيراختياري روح شان از بدن به صورت ناقص جدا مي‏شود و با عالم ديگر امکان ارتباط پيدا مي‏کند، شخص مي‏تواند در حالت بيداري به اختيار خود اين امکان را فراهم کند(گرچه ممکن است در اين کار او به حالت خواب يا خلسه فرو رود) نبايد مقدمات اين کار از طريق رياضت غيرمشروع صورت پذيرد. تا آن جا که تاريخ علم و دانش بشري نشان مي‌دهد، روح و ساختمان و ويژگي‌هاي اسرارآميزش‌، همواره مورد توجه دانشمندان بوده است‌. يکي از اصول مهم آموزه‌هاي اسلام‌، اين است که روح انسان مستقل است و مجرد از امور مادي مي‌باشد.

فایده امام غائب چیست؟

متکلّمان اماميّه، در اثبات ضرورت وجود امام در هر زمان ،به ادله ى عقلى و نقلى استناد مى کنند که يکى از آنها «قاعده ى لطف» است. بر اساس دلائل عقلى، وجود امام، زمينه را براى اطاعت انسان ها مهّيا کرده و آنان را از گناه دور مى سازد.

حکم درد و دل کردن چیست؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم بدون شک مراد شما از درد دل کردن مشورت با ديگران در مورد مشکلات است که در اين باب مي توان بيان داشت مشورت و استفاده از تجارب ديگران اشکال ندارد و صحيح است، اما درد دل کردن بستگي به انگيزه و اهداف شما و طرف مقابل جهت درد دل کردن دارد که بدون شک هر کس صلاحيت براي درد دل ندارد و برخلاف مشورت شايسته است در درد دل کردن حساسيت بيشتري داشته باشيد تا موجبات تضعيف خود و خانواده را فراهم نياوريد، لذا تخليه روحي و لحظي شما ارزش آن را ندارد که به اين قيمت اصول خانوادگي و ابرو خود را ببريد. اما در باب مشورت و ضرورت مشورت مي توان به اصول زير اشاره کرد: 1.

زیاد دیده میشه مردم بر سر قبر اموات که میرن آب میریزن روی قبر، هر هفته... آیا روایت داریم؟

يکي از مستحبات پس از دفن ميّت، آب ريختن روي قبر است، بدين ترتيب که رو به قبله بايستي و از طرف سر ميت دور تا دور قبر را آب بريزي و بقية آب را به وسط قبر بريزي.(1) در مورد کم شدن عذاب ميت رواياتي وارد شده است. امام صادق(عليهم السلام) فرمود: تا وقتي که خاک هاي قبر بر اثر پاشيدن آب نم داشته باشد، عذاب از ميّت برداشته مي شود.(2) البته نمي توان چنين روايتي را قطعي و يقيني دانست و شايد اين روايت ناظر به شخص خاصي باشد، اما استحباب اين عمل به جاي خود باقي است. در وسائل الشيعه در مورد آب پاشيدن روي قبر رواياتي نقل شده است که دلالت بر استحباب آن دارد.

جنبه های اعجاز قرآن را لطفا بیان کنید؟

براي اعجاز قرآن سه وجه بيان شده است: اعجاز لفظي، محتوايي و اعجاز از نظر آورنده آن. 1. اعجاز لفظي قرآن در دو قسمت است: الف. اعجاز بلاغي: شيوه بيان قرآن به‌گونه‌اي است که کلام هيچ بشري حتي رسول اکرم(ص) با آن قابل مقايسه نيست و از اين جهت دانشمندان گفته‌اند: عملکرد کساني که به بهانه جلوگيري از اشتباه حديث پيامبر(ص) با قرآن، از کتابت آن منع کرده‌اند، قابل قبول و توجيه نيست. ب. اعجاز عددي: امروزه با پيشرفت علوم و به کارگيري کامپيوتر سعي شده است ارتباطات عددى خاص ميان الفاظ و حروف قرآن نشان داده شود که امکان ندارد چنين روابطي در کلام بشري باشد. 2.

مگر قرآن برای همه انسان ها نیست چرا قرآن به عربی نازل شده است؟

يکي از سنّت هاي خداوند، فرستادن رسولاني است براي هدايت انسان ها. پيامبران نيز در برخورد با انسان ها به زبان مردم آن منطقه اي که براي آنها مبعوث شده اند، صحبت مي کردند؛ زيرا زبان، تنها راه ارتباط انسان هاست و پيامبران نيز بايد با مردم ارتباط داشته باشند. تکلّم پيامبران به زبان قوم، يکي از ديگر سنّت هاي حتمي الاهي است.

چرا دیه زن نصف دیه مرد است؟

در مورد اين که چرا ديه زن نصف ديه مرد است. در قرآن آيه‏اى تصريح ندارد که ديه زن نصف ديه مرد است، اما درباره قصاص خداوند فرموده: «الانثى بالانثى؛(1) زن در مقابل زن قصاص مى‏شود». اين آيه در ظاهر دلالتى بر ديه ندارد اما به دليل رابطه نزديک مساله قصاص جنايت يا بخشش و پرداخت ديه، از همين تعبير در کنار آيه «ان النفس باالنفس».(2) تفاوتي بين قصاص زن و مرد و در نتيجه ديه آنها استفاده شده که بحث مفصل دارد و مجال ذکر آن نيست.