آرماگدون چیست؟

متن سوال: 
آيا آرماگدون با عرفانهاي نوظهور دارد؟ازکجا وچگونه لطفا توضيحات کامل باتشکر

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
آرماگدون (Armageddon) يک عقيده مذهبي - تاريخي است که مبتني بر اعتقاد به پايان رسيدن دنيا و رودررويي دو گروه خير و شر است؛ چنان که فرهنگ ادوانس لزنر آن را چنين معنا کرده است
(1) The final conflict between good and evil at the end of the world
يعني رويارويي و نبرد نهايي ميان خير و شر در پايان جهان (آخرالزمان).
تقريباً همه اديان (با اختلاف در تعابير) اتفاق دارند که در اين روز نيروهاي خير بر نيروهاي شر برتري يافته و خير و نيکي براي هميشه پيروز خواهد شد.
آرماگدون را مجازاً در هر نوع مبارزه و نبردي که جنبه اسطوره‏اي داشته باشد و نيروهاي خير و شر در آن مقابل هم قرار گرفته باشند، به کار مي‏برند.
جنگ دوم جهاني را که به شکست آلمان‏ها منتهي شد، نيروي آرماگدون‏وار مي‏نامند.
از اين رو در فرهنگ عامه انگليسي زبانان آرماگدون معناي مبارزه سرنوشت ساز، برخورد نهايي و آخرين رويارويي مي‏دهد. از اين جهت نبرد شواليه‏هاي پادشاه ريچارد با نيروهاي پرنس جان در تاريخ انگلستان مي‏تواند آرماگدون‏وار باشد، نيز مسابقه دو تيم فوتبال در مرحله نهايي مسابقات مي‏تواند آرماگدون لقب بگيرد!
معناي حقيقي آرماگدون، به لحاظ تطبيقي، مرادف با ظهور امام عصر(ع) در فرهنگ اسلامي و بازگشت عيسي مسيح(ع) در فرهنگ مسيحي و پيروزي اهوارامزدا بر اهريمن در فرهنگ زرتشتي است.
اين اعتقاد در صنعت سينماي آمريکا مورد توجه قرار گرفته است، منتهي با نگره‏اي منفي؛ بدين معنا که تلاش مي‏شود ظهور منجي و موعود، نه مسئله‏اي براي نجات انسانيت از ظلم و پايان خون ريزي در عالم و پيدايش صلح باشد، بلکه رويه‏اي تازه در جنگ و خون ريزي تلقي شود، يا با ساختن آرماگدون‏هايي، حقيقت را به صورت افسانه معرفي کرده يا آن را تحريف کنند.
فيلم هايي از قبيل نسترآداموس شخصيت موعود را فردي خونريز و جنگجو معرفي مي‏کند که با قساوت تمام به کشتار مي‏پردازد.مسلّما انگيزه‏هاي سياسي پشت پرده‏اي در ساخت و ترويج اين نوع فيلم‏ها وجود دارد که در اين جا نمي‏توان به آن پرداخت. در قسمت معنويت هاي انحرافي در فيلم ها به زندگي نابهنجار و فساد آميز پائولو کوييلو براساس نوشته ها و مکتوبات معتبر، اسناد تکان دهنده اي از وابستگي وي به کانون ها و محافل صهيوني به نمايش درمي آيد. شيمون پرز به طور علني ، شبه عرفان پائولو کوييلو و کتاب هاي او را به عنوان راه حلي براي تثبيت اسراييل در خاورميانه معرفي مي کند. او در آن کنفرانس خطاب به کوييلو مي گويد :...معنويتي که شما مبلغ آن هستيد، در خاورميانه براي ما بسيار مفيد است و ما بدين شيوه مي توانيم با تروريسم مقابله کرده و صلح و آرامش يهوديان را در کشور خود حکمفرما کنيم...
از ديگر فرقه هاي که در ارماگدون مورد بررسي قرار مي گيرد ، شيطان پرستي است علاوه برآنکه قرابت هاي ترديد ناپذير آن با فراماسونري روشن مي گردد
پي‏نوشت‏ها:
1 - Advancel Lerner،s Dictionary،p.54
2 - براي اطلاعات بيشتر ر.ک:خبرنامه دين پژوهان، دوره اول، شماره 3، هاليوود و مهدويت، گفتگو با آقاي حسن بلخاري، شهريور 1380.

موفق و پيروز باشيد.

ارسال سوال

8 + 0 =

پربازدیدترین ها