سوالاتی در مورد جن؟!

متن سوال: 
سوالاتی در مورد جن؟!

1. چرا جنيان بر برخي افراد ظاره ميشن و نه براي همه، يا اينطور بگم چرا بعضي ها جنيان رو مي بيند و خيلي ها نه؟

2. آيا جن‌ها مي تونند به آدم كمك كنند؟ اگر بله چطور؟

3. چرا جن‌ها وحشتناك هستند؟

4. چطور ميشه از دست جنيان راحت شد؟

5. اينكه جنيان فقط بر بعضي افراد ظاهر مي شوند دليل خاصي داره يعني ماموريت خاصي دارند؟

پرسشگر محترم با سلام و تشكر از ارتباطتان با اين مركز؛
جن موجودي است که براي همه کس قابل ديدن نيست. از اين رو گفته شده: جن از موجودات غير محسوس است.(1)
جن پديده بسيار لطيفي است و توان انبساط و انقباض خود را دارد، در حالت عادي در حال انبساط است و قابل ديدن نيست، ولي اگر منقبض گردد، مي توان او را ديد و لمس کرد. (2) در واقع ديدن جن به اراده او است، نه به اراده ما.
پرسیده اید : چرا جنيان بر برخي افراد ظاهر مي شوند و نه براي همه، چرا بعضي جنيان رو مي بيند و خيلي نه؟
اين حقيقت در قالب تسخير جن مطرح است. علما مي گويند كه تسخير جن امري ممكن و شدني است. عده‌ای‌ توانسته‌اند جن‌ را مسخر کنند و به‌ خدمت‌ خویش‌ درآورند. اگر چه‌ نمی‌توان‌ برای‌ تسخیر جن‌ یک‌ قاعده‌ و اسلوب‌ مشخص‌ و کلی‌ داد. اما گروهی‌ که‌ در این‌ باره‌ تلاش‌ کرده‌ و به‌ نتائجی‌ دست‌ یافتند، مرتاضان‌ و ساحران‌ بودند که‌ با ریاضت‌های‌ مخصوص‌ و غالبا غیر شرعی‌ قادر بر اموری‌ شدند، حتی‌ افرادی‌ بعضی‌ جنیان‌ را برای‌ امور دنیوی‌ و دست‌ یابی‌ به‌ برخی‌ امور پنهانی‌ از قبیل‌ پیدا کردن‌ اموال‌ مسروقه‌ به‌ خدمت‌ می‌گرفتند.
در قرآن‌ کریم‌ ، تسخیر جن‌ و شیطان‌ تنها دربارة‌ حضرت‌ سلیمان‌ آمده‌ است‌. از نعمت‌هایی‌ که‌ خدا به‌ حضرت‌ عطا کرد: "و من‌ الجن‌ من‌ یعمل‌ بین‌ یدیه‌ باذنه‌؛(3) برخی‌ از جنیان‌ پیش‌ روی‌ او به‌ اجازة‌ پروردگارش‌ کار می‌کنند".
پرسیده اید : آيا جن‌ها مي توانند به آدم كمك كنند؟
استفاده از نيروي موجودات مجرد نظير جن که يقينا وجود دارند و داراي توانايي ها و قدرت هايي هستند، امری ممکن و شدنی است.
البته لزوما اين كار در خصوص كارهاي نادرست و ناشايست صورت نمي گيرد. به علاوه همواره جن هاي كافر و غير مومن در اين مسير به انسان ها كمك نمي كنند اما شكل متداول و معروف تسخير جن و استفاده نادرست از قدرت هاي برخي اجنه غير مومن در كارهاي نادرست است، هرچند اين امر هم به ندرت رخ مي دهد. غالب ادعاهايي كه در اين مسير مي شود، نادرست و غير واقعي است. تسخیر جن به این معنا به نظر بسیاری از علما حرام است.
نکته :
وقتي دين راه هاي صحيحي را براي حل مشكلات قرار داده است ، چرا به راه هاي پرخطر روي آوريم كه مشكل حرمت هم داشته باشد؟! در روايات اهل بيت(عليهم السلام) ، آثار خاصّى براى برخى آيات و دعاها آمده، امام على مى فرمايد :
«از اين كتاب بزرگ آسمانى براى بيمارى هاى خود شفا بخواهيد. براى حل مشكلات تان از آن يارى بطلبيد؛ چرا كه در اين كتاب درمان بزرگ ترين دردهاست: درد كفر و نفاق و گمراهى و ضلالت » !(4) قرآن مى فرمايد: «وَ اسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَ الصَّلَوةِ;(5) از صبر و نماز كمك بجوييد.» اين آيه، به دو ركن اساسى اشاره نموده است. تنها راه پيشرفت و پيروزى بر مشكلات را دو چيز مى داند:
استقامت كردن در برابر مشكلات؛
ارتباط پيدا كردن با خداوند متعال به وسيله نماز.
«استعانت» به معناى طلب كمك است و در وقتى صورت مى گيرد كه نيروى انسان به تنهايى نمى تواند حادثه اى را كه پيش آمده ، بر وفق مصلحت خود بر طرف كند.
چرا جن‌ها وحشتناك هستند؟
چيزهاي عجيب و غريبي که در اين باره بين مردم شايع است، صحيح نيست.
چطور مي شه از دست جنيان راحت شد؟
در خصوص جن زدگي يا آزار و اذيت انسان توسط جن به شكل هاي گوناگون داستان ها و حكايات بسياري بر سر زبان ها است حتي در كشورهاي غربي اين امر به صورت جدي مطرح بوده، نمونه هايي از اين امر نقل شده حتي فيلم هايي از آن ساخته شده است.
هرچند اظهار نظر در خصوص صحت و سقم اين موارد كار آساني نيست اما گرچه ساختار وجودي انسان و جن به گونه اي نيست كه چنين ارتباطات و اصطكاكاتي بين ما و آن ها باشد اما در هر صورت امكان آزار و اذيت شدن انساني توسط اشرار جن عقلا محال نيست، همان طور كه ممكن است هر انساني توسط يك انسان شرور ديگر و يا هر حيوان شروري مورد اذيت و آزار قرار بگيرد.
در مجموع ناممكن نيست كه اشرار جن در شخصي اثر بگذارند، مثلا تعادل رواني او را بر هم زنند؛ چه بسا بتوان نمونه هايي از اين موضوع در برخي از روايات نيز ديد، گرچه بررسي دقيق روايات از نظر درستي و اعتماد هم كار ساده اي نيست.
بر این اساس اگر مرادتان این است که چگونه می توان از آزار آن ها راحت شد،کارهایی که در ذیل آورده می شود، موجب می شود که از آزار آن ها در امان باشید:
1.دوری از تنهایی.
2. تغییر مکان و محل زندگی اگر چه به طور موقت.
3. صدقه دادن.
4. استمداد از خداوند و توسل به ائمه معصوم(ع)
5. خواندن سوره هایی از قرآن مانند «چهار قل» و آیه «و ان یکاد...» و نصب آن ها در خانه.
6. تکرار ذکر « لاحول و لاقوة الا بالله» در طول زندگی روزانه، یا هر وقت که خیال و فکر جن زدگی به سراغ تان می آید.

براي مطالعات بيش تر مي توانيد به کتاب جن و شيطان از عليرضا رجالي تهراني ؛
معارف قرآن از آقاي مصباح ؛
تفسير سوره جن از تفسير نمونه مراجعه فرماييد.

پي نوشت ها:
1. محمد تقي مصباح، معارف قرآن، ص 215.
2. همان، ص 316.
3. سباء (34) آیة 12.
4 . نهج البلاغه ، ترجمه دكتر شهيدى ، خ 176 ، ص 182 ، انتشارات علمى و فرهنگى .
5. بقره (2) آیه 45.
مرکز ملی پاسخگویی

ارسال سوال

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 3 =

پربازدیدترین ها