کوچک نمایی
بزرگ نمایی
بستن
برگشت به عقب
پاسخگویی آنلاین

آیا در قرآن کریم توصیه‌ای در مورد عشق ورزیدن به پیامبران و اولیای الهی وجود دارد؟! آیا چنین محبت و عشقی به شرک نخواهد انجامید؟

«وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَتَّخِذُ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَنْداداً يُحِبُّونَهُمْ کَحُبِّ اللَّهِ وَ الَّذينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّهِ»[1]
از ميان مردم، افرادي را مي‌يابي که شريکاني براي خدا تراشيده و آنان را مانند خدا دوست مي‌دارند و اما آنانکه ايمان آوردند دوستي شديدي نسبت به خدا دارند.

براساس آیات و روایات کدام واجبات در قیامت مورد پذیرش قرار نمی گیرد ؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
بطور مختصر در پاسخ مي توان بيان داشت که:
ارزش عبادت به صحّت و درستي آن است و صحّت آن، به دو عامل مهم بستگي دارد:
1. صحيح بودن هدف.
2. صحيح بودن شکل آن.
امّا «هدف»: کسب رضاي الهي و انجام وظيفه، بايد هدف انسان در عبادت باشد. از اين رو، عبادتي که از روي ريا، يا کسب وجهه و خوشايند مردم باشد يا انسان انتظار ستايش از غير خدا داشته باشد، شرک است. البته اگر هدف، خدا باشد و مردم متوجّه کار خالصانة انسان شوند، اشکال ندارد.[1]

چهار گنج بهشتی براساس روایات چیست ؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
چهار گنج بهشتي

قال رسولُ اللّه(صلى الله عليه و آله) أربعٌ مِن کُنوزِ الجنّةِ : پيامبر خدا(صلى الله عليه و آله)
چهار چيز از گنجهاى بهشت است:

1 کتْمانُ الفاقةِ ،
پنهان داشتن فقر و نداري ،

2و کِتْمانُ الصَّدقَةِ ،
پنهان داشتن صدقه،

3و کِتْمانُ المُصيبَةِ ،
پنهان داشتن مصيبت

4و کِتْمانُ الوَجَعِ .
و پنهان داشتن درد.
منبع
الدعوات : 164/452.

بعد از حضرت آدم نسل آن حضرت چگونه افزایش پیدا کرده است ؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
دربارة ازدواج فرزندان آدم‌، نظرهاي مختلفي وجود دارد:
1. برخي مي‌گويند، فرزندان آدم‌، با بازماندگان انسان‌هاي پيشين ازدواج کرده‌اند.(ر.ک‌: تفسير نمونه‌، آية‌الله مکارم شيرازي و ديگران‌، ج 3، ص 247، دارالکتب الإسلامية‌.)
2. فرزندان آدم‌، با افرادي از حور و جن ازدواج کردند.(بحارالأنوار، علامة مجلسي‌، ج 11، ص 227، دارإحيأ التراث العربي.)

چرا در نماز زن باید حجاب داشته باشد مگر خدا نامحرم است ؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
با توجه به اين که خداوند متعال عليم و حکيم است، پس يکايک احکام، حکمت خاصى دارند، ولکن پى بردن به آن اسرار، براى ما هم، ميسر نيست و هم، چندان مفيد نيست چه اين که با علم محدود ما از نيازها، استعدادها و نيز راه رفع نيازهاى واقعى و شکوفا کردن استعدادها به نحو صحيح و بدون مخاطرات جسمى و روحى، مادى و معنوى، چگونه مى‏توان چنين ادعايى نمود.

حکم شرعی و اثر لعن و تکفیر ناحق به دیگران چیست؟

موضوع مورد پرسش را در چند محور بررسي مي کنيم.1. لعن، نفرين، تکفير و ناسزاي به ديگران از آن جهت که طرف مورد لعن، تکفير و ... مستحق چنين نسبتي نيست، طبيعي است که از نظر شرع مقدس اسلام و آموزه هاي ديني، مورد نهي است و برايش عذاب اخروي در نظر گرفته شده است. اين مسئله نه تنها از نظر شرع مقدس اسلام که احکامش از سرِ حکمت و مصلحت است، مورد پذيرش نيست که هيچ قانون بشري و غير الاهي نيز چنين مسائلي را مجاز نمي شمارند و به انسان اجازه نمي دهد که به حريم شخصيت شهروندان تجاوز کند و مرتکبان آنها را مورد پي گرد قانوني قرار مي دهند.


در چه مواردی دروغ گفتن جایز است ؟

راست گويى و مبارزه با کذب و دروغ از اهميت فوق العاده اي در تعليمات اسلامي برخوردار است. امام صادق (ع) مى‏فرمايد: نگاه به رکوع و سجود طولانى افراد نکنيد، چرا که ممکن است عادت آنها شده باشد، به طورى که اگر آن را ترک کنند ناراحت شوند، ولى نگاه به راست گويى و امانت داري آنها کنيد [1]؛ يعني راست گويى و امانت ملاکِِ خوبي و ايمان افراد است.


چرا بخشش خداوند نصیب حال برادران حضرت یوسف(ع) گردید، با توجه به آن‌که ایشان پس از آزار و ضرب و شتم آن‌حضرت قصد کشتن ایشان را هم داشتند؟

رحمت خداي متعال بسيار گسترده است،[1] و بسياري از گناهان را مي‌بخشد؛ از اين‌رو در مورد پرسش با توجه به اين‌که صاحبان حق نسبت به ستمي که بر آنان رفته بود، گذشت را پيشه ساختند، بخشيدن خدايي که ارحم الراحمين است، عجيب نخواهد بود.
حضرت يوسف(ع) که بيشترين ستم به او روا شده بود، از خودگذشتگي نشان داده و برادرانش را بخشيد.
در اين‌باره قرآن کريم به نقل از يوسف مي‌فرمايد: «او گفت: امروز ملامت و توبيخى بر شما نيست! خداوند شما را مي‌بخشد و او مهربان‌ترين مهربانان است».[2]

جدول زمان بندی حضور کارشناسان

 

ارسال سوال

پربازدیدترین ها