حکم صیغه با زنان خیابانی یا زنی که عده نگه نمیدارد،چیست؟

با سلام و سپاس از حسن اعتماد شما به مرکز ملي پاسخگويي به سوالات ديني
ازدواج موقت با زنان خياباني حرام نيست.اگر منظور شما از زناني كه عده نگه نمي دارند ،زنان زناكار و فاحشه اند(مشهور به زنا)، ازدواج موقت با آنان جايز است، ولي کراهت دارد و مستحب است از ازدواج با فاحشه خودداري شود.اما اگر منظور شما از زناني كه عده نگه نمي دارند ،زناني باشند كه در عده ديگري از راه شرعي مثل صيغه هستند، ازدواج با آن ها (موقت يا دائم) جايز نيست.در ضمن بايد او را از اين کار نهي کنند....

رابطه جنسی زن و مرد از مقعد حکم زنا دارد یا لواط؟

چنانچه اين زن و يا دختر را به به طريق صحيح ، به عقد شرعي خود درنياورده باشد (و زن و شوهر نبوده باشند )، پس اين رابطه ي جنسي(دخول آلت تناسلي از راه مقعد،ولو به اندازه ختنه گاه) حکم گناه کبيره و شنيع «زنا» را دارد.

پوشیدن لباس راحت در برابرمحارم چه حکمی دارد؟نگاه به بدن خواهر یا برادر چه حکمی دارد؟

مرد و زني كه با يكديگر محرمند(مثل خواهر و برادر) ، اگر قصد لذت نداشته باشند و خوف وقوع در حرام نباشد ، مي توانند به بدن يكديگر به آن مقدار كه در ميان محارم معمول است نگاه كنند و در غير آن، احتياط آن است كه نگاه نكنند....

سلام، خواهر اينجانب مطلقه مي باشد و در حال حاضر هيچگونه درآمدي ندارد و زير پوشش هيچ جايي نيست فقط ماهانه حدود 400000 تومان درامد دارد با اين وضعيت آيا مي‌توان فطريه را به ايشان پرداخت کرد

سلام عليکم
1- برادري که در زندگي مستقل است و فطريه ي خودش و مثلا نانخورهاي خودش مثل زن و فرزندانش را پرداخت مي کند مي تواند فطريه ي خود و عيال خود را به خواهر فقير خود بدهد.
همچنانکه خواهري که سر زندگي خود است و نانخور شوهرش اشت شوهرش مي تواند فطريه خود، همسر و فرزندانش را به خواهر زن فقير خود بدهد.
2- اگر اين مقدار درآمد خواهر، کفاف خرج هاي ضروري او را (خوراک پوشاک و مسکن) ندارد و در اين امور مانده است و امکان تامين ندارد و شغلي هم که بتواند با آن اين امور را فراهم کند ندارد، به عبارت ديگر خواهر شما كسي است كه از طرفي اين پول که نوشته ايد براي خرج هايي که گفتيم کافي نيست و از جانب ديگر مخارج سال خود و عيالاتش را ندارد و صنعت يا ملك يا سرمايه اي نيز ندارد كه بتواند مخارج سال خود را بگذراند. و پدر و مادر هم که نفقه ي خواهر شما را بايد پرداخت کنند يا ندارند يا دارند و نمي دهند در اين صورت خواهر شما فقير شمرده ميشود.
3- اينکه پدر شما نيز بتواند فطريه خود و نانخورهاي خود را به خواهر شما بدهد (بر فرضي که خواهر شما فقير باشد) بستگي به اين دارد که اولا مرجع تقليد پدر شما کدام يک از فقهاست و ديگر اينکه پدر شما امکان فراهم کردن نفقات خواهر را دارد يا نه؟ (1)

منبع
(1) م 1925 رساله ي محشا
کتاب احکام روزه بحث ثبوت هلال و زکات فطره تحقيق شده توسط پژوهشکده ي باقرالعلوم چاپ اول بهار 95 ص 108

با سلام، با يک خانواده آشنا شديم و در حين رفت و آمد خانوادگي با آنها متوجه شديم که اصلا اهل نماز نيستند و به اصطلاح تارک الصلوه هستند. آيا ادامه رفت و آمد با آنها اشکالي دارد؟

سلام عليکم
1- ادامه ي رفت و آمد با ايشان خود به خود منع شرعي ندارد مگر اينکه اين رفت و آمد با گناهي همراه باشد يا براي شما مفسده داشته باشد مثلا در فرزندان شما يا خود شما تاثير بگذارد و در آينده باعث شود شما هم به گناه ترک صلاه يا گناهان ديگر مبتلا شويد.
2- اگر شرائط امر به معروف و نهي از منکر فراهم است اين کار را انجام دهيد زيرا امر به معروف و نهي از منكر بر تمام افراد عاقل و بالغ با شرايط زير واجب است:

الف-كسي كه مي خواهد امر و نهي كند بايد يقين داشته باشد كه طرف مقابل مشغول انجام حرام يا ترك واجبي است.
ب- احتمال دهد كه امر و نهي او اثر دارد، خواه اثر فوري داشته باشد يا غير فوري، كامل يا ناقص، بنابراين اگر بداند هيچ اثر نمي كند واجب نيست.
ج- در امر و نهي او مفسده و ضرري نباشد، پس اگر بداند يا خوف اين باشد كه امريا نهي او، ضرر جاني يا عرضي و آبرويي يا مالي قابل توجه نسبت به او يا بعضي از مؤمنين مي رساند واجب نيست، ولي اگر معروف و منكر از اموري باشد كه شارع مقدّس اسلام اهميت زيادي به آن مي دهد (مانند حفظ اسلام و قرآن و استقلال ممالك اسلامي، يا حفظ احكام ضروري اسلام) بايد اعتنا به ضرر نكند و با بذل جان و مال در حفظ آنها بكوشد. (1)

خيلي اوقات پيدا کردن يک راه خوب براي امر به معروف بسيار مهم است زيرا نحوه ي صحيح در اکثر مواقع راهگشاست بنابراين بدون تعصب و با رفق و مدارا در فرصت مناسب و فضاي سالم،‌ اگر شرائط اين واجب فراهم بود،‌ اين امر را انجام دهيد.
ممنون از ارتباط شما با اين سامانه هستيم.

سلام، همسر من نذر کرده که اسم فرزندمون رو ازدعای جوشن انتخاب کنه و اين موضوع رو من اطلاع نداشتم. حالا همسر من بارداره. من دوست دارم اسم فرزندم يک اسم ايراني باشه آيا عمل نکردن به نذر ايشون گناه محسوب ميشه يا کفاره داره ؟ حتما بايد عمل کنيم ؟

سلام عليکم
1- قراردادن نام خوب براي فرزند مستحب است؛ زيرا از حق فرزند بر پدرش است و افضل اسم‌ها آن است كه متضمن معناي عبوديت براي خداي جلّ شأنه باشد مانند عبدالله و عبدالرحيم و عبدالرحمن و مانند اينها و پس از آن اسم‌هاي پيغمبران و ائمه (عليهم‌السلام) است و افضل آن محمّد است. (1)
2- عمل کردن شما به اين نذر واجب نيست و شما تکليفي نسبت به اين نذر نداريد.
3- اگر همسرتان نيز براي چنين نذري صيغه نخوانده است و مثلا در دل نيت کرده است او هم تکليفي در عمل به اين نذر ندارد. (2)

کساني که اطلاع نداشتند، آيت الله سيستاني شنبه را عيد فطر اعلام کرده و جمعه را روزه نگرفتند، چکار کنند؟

سلام عليکم
اگر اطمينان کرده اند که عيد است و به خاطر همين خورده اند،‌ و در يادگيري مسائل آيت الله سيستاني کوتاهي نکرده اند،‌ در اين صورت اگر يک روز قضايش را قبل ماه رمضان آينده بگيرند کافيست و کفاره اي لازم نيست بدهند. (1)

ارسال سوال

5 + 0 =

پربازدیدترین ها