آرشیو سوالات

کوچک نمایی
بزرگ نمایی
بستن
برگشت به عقب
پاسخگویی آنلاین

آیا امام جواد علیه السلام از غیبت حضرت مهدی علیه السلام خبر داده است؟

حضرت عبدالعظیم حسنی می گوید: من بر آقایم محمد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابیطالب علیه السلام وارد شدم به قصد اینکه از او درباره قائم سؤال کنم که آیا او مهدی است یا دیگری ، حضرت ابتدائا فرمود:... یا اباالقاسم ! ان القائم منا هو المهدی الذی یجب ان ینتظر فی غیبته و یطاع فی ظهوره و هو الثالث من ولدی ...(1) ؛ ای اباالقاسم ! همانا قائم از ما همان مهدی است که واجب است در غیبتش انتظار او را کشیده و هنگام ظهورش از او اطاعت شود و او سومین از اولاد من است ...

نظریه تکامل داروین از نظر اسلام

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
ابتدا نکته اي را ياد آور مي شويم از آنجا که مادي‌گراها خواسته‌اند از اين نظريه به نفع خود سوء‌ استفاده کنند و آنرا دليلي بر عدم نياز طبيعت به خدا قلمداد کنند، يادآور مي‌شويم: نه «تحول انواع» مخالفتي با اصول خداشناسي دارد ونه به «ثبات انواع» از دلايل خداشناسي است بلکه هر دو طرف نسبت به اثبات خدا يکسان است. زيرا آنچه اثبات خدا بر آن تکيه دارد برهان نظم است خواه اين نظم به صورت «ثبات انواع» باشد يا «تکامل انواع» و ادله ديگري که در مورد اثبات خدا وند متعال بحث مي شود.1
تعريف:

خداوندزیباست و زیبایها را دوست دارد یعنی چه ؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
در ازل پرتو حسنت ز تجلي دم زد عشق پيدا شد و اتش به همه عالم زد .
خداوند اصل همه زيبايي هاست وهر زيبايي ، چه معنوي وچه مادي ، همه اش به خدا بر ميگردد
اگر زيبايي در دنيا به عقل وعلم است و عفو وگذشت و وووو همه اينها در درجه اول در خود خداست بعد به ديگران افاضه شده است
در خالقيتش : الذي احسن کل شئي خلقه ....
در علم : الله اعلم ....... در قدرت : علي کل شئي قدير ... در اراده : اذا اراد الله شئيا ان يقول له کن فيکون ... خلاصه همه زيبايي ها که در عالم است قطره اي از حسن رخ يار است .

ایا لباسهای نجس با ماشین لباس شویی اتوماتیک پاک میشود

بسم الله الرّحمن الرّحيم
سلام عليکم
آيا ماسين لباسشويي با سه بار آب کشي، لباس نجس را پاک مي کند؟
پيوند هميشگي پاسخ در ماشين‏هاى اتوماتيک اگر در حين گردش، آب متصل به دستگاه باشد، پاک مى‏شود و نيز اگر در هر بار آب‏گيرى و گردش، آب به همه نقاط برسد و سپس تخليه شود. پاک مي شود. منظور اين نيست که تمام دستگاه پر از آب شود بلکه اگر آب متصل به کر به قسمت هاي نجس برسد کافي است. V}(ترجمه اجوبه الاستفتاءات مقام معظم رهبري، س 292){V

چرا در زیارت عاشورا این همه لعن وجود دارد

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
پاسخ سوال اول:
به صورت خلاصه در پاسخ اين سوال مي توان بيان داشت که:
خداوند بزرگ در قرآن کريم بيش از 40 بار واژه لعن را به کار برده اند براي گروه هاي مختلف گناه کار، ستم کاران غير قابل بازگشت، کافران، بني اسراييل مسخ شده، کساني که عادت بر آزار پيامبر داشتند، يهوديان کتمان کننده حق و کساني که به زنان پاک نسبت ناروا مي زنند را مورد لعن خويش قرار داده اند.
بالاتر از همه اينکه در آيه 159سوره بقره خداوند بزرگ، تمامي مؤمنان را به لعنت کردن اين گروه امر مي نمايد و دستور مي دهد.(1)

صفات سلبی چیست

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
از آن جا که خداوند واجب الوجود بالذات و وجود صرف و کمال محض است، ‌فاقد هيچ گونه صفت کمالي نيست، بر اين اساس صفات سلبيه در خداوند به معني سلب کمال نخواهد بود. بلکه صفات سلبي خداوند، سلب نقص و فقدان مي‎باشند. و با توجه به اين که نقص و فقدان معني سلبي دارد، سلب نقص و فقدان، به سلبِ سلب باز مي‎گردد، که نتيجه آن اثبات است، يعني در حقيقت صفات سلبي خداوند، بيانگر اثبات کمالات وجودي‎اند.
از طرفي، همه نقص‎ها و فقدان‎ها ريشه‎ در امکان و نيازمندي دارند، بدين جهت مي‎توان گفت: بازگشت صفات سلبي به يک سلب است و آن سلب امکان و نيازمندي است.

آیا گناهکاران در جهنم به سزای اعمال خود میرسند و بعد به بهشت میروند

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
بر اساس آيات و روايات،اگر آدمي در مجموع رو به خدا داشته و مومن و دوستدار رسول اکرم(صلي الله عليه وآله) باشد، ولي در اينجا خود را از آلودگيها و تعلقات پاک نسازد،با عذاب ها و فشارهايي روبرو بوده وچه بسا به طبقات اوليه جهنم خواهد افتاد، تا با اين عذاب ها تطهير شود و به عالم نور قدم بگذارد.(1)
بر اساس روايتي از امام صادق(عليه السلام) انسان ها در قيامت سه دسته اند:

اگر دین برای تامین مصالح معنوی آمده است پس چرا درمورد امور مختلف، اظهار نطر کرده است؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
يکي از کارکردهاي دين ايجاد معنويت است نه اينکه تمام کارکرد دين در معنويت خلاصه شده باشد و همانطور که مي دانيد دين کارکرد اجتماعي بسياري دارد، ضمن اينکه معنوي و معنويت به هرآنچه که شامل يا مربوط به معني و روح باشد اتلاق مي‌شود و مقابل ظاهري و مادي است. هر آنچه مادي نباشد را معنوي گويند. لذا از دين به معنويت استعاره مي شود و سنتاً بسياري از اديان معنويت را يکي از ابعاد صحيح تجربه? ديني مي‌دانند نه تمام آن ، پس دين هر چند معنويت را به همراه دارد اما معادل تام معنويت نيست.

جواب آیت ‏الله العظمى حاج‏ آقا رحیم ارباب در باره اینکه چرا نباید نماز به فارسی خوانده شود

بسم الله الرّحمن الرّحيم
سلام عليکم
نماز فارسى
نماز

فقيه فقيد، عالم ربّاني و عارف صمداني، آيت ‏الله العظمى حاج‏ آقا رحيم ارباب، فرزانه اي صاحب دل از خطه عالم خيز اصفهان بود.ايشان در کنار جامعيت علمي در علوم عقلي و نقلي، متخلق به اخلاق اسلامي و مهذب به تهذيب نفساني و آراسته به کمالات روحي و خصايل نيکوي انساني بود. پس از گذشت سي و اندي سال از عروج ملکوتي وي هنوز هم ياد و خاطره ايشان در ذهن و زبان مردم جاري است.

مانیکور کردن ناخن چه حکمی دارد

سلام
مرجعتان را ننوشته بوديد دو نکته را متذکر ميشوم :
1- اگر اين ناخن مانع رسيدن آب به پوست شما شود نبايد بکاريد زيرا موجب ميشود نتوانيد وضوي کامل بگيريد.
2- نکته دوم در مورد خانمي است که اين ناخنها را کاشته ،چون اين ناخنها زينت حساب ميشود بايد از نامحرم پوشانده شود.
در سوالات مرجع خود را بنويسيد تا دقيقا بتوانيم جواب کامل شما را بيان کنيم.
موفق باشيد.

تاثیر مال شبهه ناک در عبادات

بسم الله الرّحمن الرّحيم
سلام عليکم
منظورازتفصيل در سايت اين است که ازطريق عضويت درسايت ونيزباجستجو درآرشيو سوالات سايت ياازطريق چت مي توانيدسوال خودرادر سايت مطرح کنيدتاجواب مفصل دريافت کنيد.
ايمان دونوع است:
1- ايمان زباني
2- ايمان قلبي
کفرنيزدونوع است:
1- کفراعتقادي:که فردتوحيديانبوت ياامامت يامعادراانکارمي کند.
2-کفرعملي:که دراين صورت مسلمان اعمال مناسب ايمان راانجام نمي دهد.مثل اينکه همه اصول بالاراقبول داردولي نمازنمي خواندروزه نمي گيرد وخمس وزکات نمي دهد.

چرا تو دین اسلام خانم ها بیشتر از اقایون سختی دارند؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
1-اينکه بيان نموده ايد خانم ها بيشتر از آقايان سختي دارند چنين چيزي صحت ندارد خداوند متعال تمام احکام و مسائل زن ها و مرد هارا براساس توان و ذات زن و مرد بنا نهاده است نه بيشتر نه کمتر ،اگر شما جايي به نظرتان سختي مي ايد بيان کنيد تا توضيح کامل داده شود
2-دين نه تنها مانع رشد نيست؛ بلکه اساسا فلسفه وجودي آن هدايت بشر در مسير رشد و کمال است. رشدي که ازناحيه دين به دست مي‏آيد، از ويژگي‏هاي زير برخوردار است:

عواملی که سبب حاکمیت کسانی چون معاویه و یزید شد چیست

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
پاسخ از اين سوال در دو بخش بيان مي شود و در بخش نخست چگونگي به حکومت رسيد معاويه و در بخش دوم به چگونگي به حکومت رسيدن يزيد پرداخته مي شود.
قبل از بيان چگونگي به حکومت رسيدن معاويه لازم است مقدمه ايي در اين باب بيان شود:

اینکه می گویند انسان در این دنیا آمده تا به کمال برسد یعنی چه؟

بسم الله الرّحمن الرّحيم
سلام عليکم
فقط همان جايي که عين نجس برخورد کرده اس نجس است وبقيه قسمتها پاک است.
گر آلت به لباس برخورد کند درصورتي که نجس باشد لباس را نجس مي کند وبراي آن يقين لازم است که يقين کنيم نجس بوده ورطوبت نجاست به لباس خورده است.
اهميت اعتکاف:

انسان نئاندِرتال از دیدگاه قران

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
براي درک بهتر اياتي که اشاره کرديد اگر به ايات قبل و بعد آيه 30 سوره بقره توجه دقيق‏تر داشته باشيد، پاسخ پرسش‏هاى خود را خواهيد يافت.
البته درباره آيه 30سوره بقره و اعتراض فرشتگان دو نظريه هست؛
نظريه اول: فرشتگان در پاسخ خداوند که فرمود:« مي خواهم در زمين خليفه اي قرار دهم.» به خاطر سابقه ذهني که از «موجودات زميني» پيشين داشتند مسئله خونريزي و فساد و نابودي را مطرح کردند.

تاثیر انگیزه الهی در رفتار انسان

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
در خصوص انگيزه‌هاي معنوي، اگر انسان خليفه خدا و قايم مقام اوست، فقط براي زندگي چند ساله در جهان آفريده نشده است. انسان موجودي جاويدان ،کمال طلب،کمال خواه، حقيقت جو و داراي حب ذات و بقا است. نظريه‌ي انگيزشي در باره او با انساني که براي چند روز دنيا در نظرگرفته شده است، تفاوت مي‌يابد. او مرکب از جسم وروح است. آن هم روح خدايي،که در او دميده شده است.

چرا تعدادی از ائمه اطهار(ع) مثل امام جواد(ع) در سن پایین برای امامت انتخاب می شدند؟*

سلام وقت شما بخير
چه مانعي دارد خداوند با قدرت و حکمت مطلقه‌‏اي که دارد، بر اساس مصالحي، شخصي را در خردسالي به مقام نبوّت يا امامت برساند

نظر به اين که اين مسأله در مورد امامان عليهم‌السلام نخستين ‏بار در مورد حضرت جواد عليه‌السلام رخ داد، در آن عصر، از جنجالي‌‏ترين مسائل روز بود.
حضرت رضا عليه‌السلام قبل از امامت امام جواد به بيان پاسخ: اين سؤال مي‏‌پرداختند.

عدّه‌‏اي در مورد امامت حضرت جواد در خردسالي، از حضرت رضا سؤال کردند، حضرت به آن ها که به قرآن معتقد بودند، ماجراي نبوّت حضرت عيسي عليه‌السلام را در خردسالي به عنوان شاهد ذکر کرد.

آیا حدیث غدیر صحیح است؟ چرا مردم در صحت آن نزاع دارند؟

سلام وقت شما بخير

ابن تيميه مي گويد: «و اما حديث (من کنت مولاه فعليّ مولاه) در صحاح وجود ندارد، ولي علما آن را نقل کرده اند، و مردم در صحت آن نزاع دارند. از بخاري و ابراهيم حربي و طائفه اي از اهل علم به حديث نقل شده که آنان در اين حديث طعن وارد کرده و آن را تضعيف کرده اند...».( منهاج السنه، ج 7، ص 319)
پاسخ
اولاً: ترمذي اين حديث را در صحيح خود نقل کرده و تصريح به صحّت آن نموده است.
ثانياً: کسي را نمي شناسيم که در اين حديث نزاع کرده باشند، اگر کسي مي بود حتماً ابن تيميه نام او را مي برد.

امام جواد(ع) که در کودکی به مقام امامت رسید، چگونه به مشکلات دینی و اجتماعی مردم جواب می‌داد؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
دريافت اين نوع دانش، شرط سني خاصي ندارد، هر گاه خداوند اراده نمايد و شرايط براي امامت و پيشوايي ديني براي امام فراهم شود، چنين دانشي به او افاضه خواهد شد

علوم و دانشي که امامان شيعه از آن برخوردار بوده‌اند، دو دسته‌است:
1ـ دانشي که از طريق غير عادي و به طور مستقيم از منبع فيض الهي يا از طريق امام پيش از خود دريافت مي‌کردند که چگونگي آن بر ما روشن و نمايان نيست.

جدول زمان بندی حضور کارشناسان

 

ارسال سوال

پربازدیدترین ها