آرشیو سوالات

کوچک نمایی
بزرگ نمایی
بستن
برگشت به عقب
پاسخگویی آنلاین

چرا امام رضا(علیه السلام) نام دخترشان را عایشه گذاشتند؟

سلام وقت شما بخير مدرک معتبري دال بر وجود شخصي به نام عايشه در ميان فرزندان امام رضا (ع) وجود ندارد ؛ قول مشهور و قريب به يقين اين است که امام رضا (ع) تنها يک فرزند داشته و آن هم امام جواد (ع) است ، اقوال ديگر ، مختلف بوده و بيشتر ، از منابع اهل سنت نشأت گرفته اند که البته در بيشتر آنها ، ذکري از عايشه نيست.

عایشه قبل از ازدواج با پیامبر(ص) ازدواج کرده بود؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم ازدواج به اين معنا که عروسي کرده باشد و زندگي مشترکي را شروع کرده باشد،سند محکمي نداريم ولي اينکه بعنوان نامزد شخصي بوده و بخاطر مسلمان شدن ابوبکر و مشرک بودن آن شخص اين نامزدي بهم خورد در منابع اهل سنت مطالبي ذکر شده است: عائشه قبل از خواستگاري پيامبر(ص) نامزد مردي بود. اين شخص «جبير بن مطعم» نام داشت. به اين معني که که هشت سال قبل از هجرت، در آن زمان که ابوبکر مي خواست به حبشه هجرت نمايد نزد مطعم رفت و از او خواست که مقدمات عروسي و تزويج پسرش با عايشه را فراهم کند . ولي مطعم به خاطر آنکه ابوبکر مسلمان شده بود، عقد نامزدي فرزندش را با عائشه فسخ نمود.

چرا حضرت زهرا نزد ابوبکر رفت و ماجرای کوچه چه بود؟

در منابع شيعه و اهل سنت نقل شده است که حضرت زهرا سلام الله عليها جهت مطالبه‌ي فدک، نزد ابو بکر رفت و پس از گفتگو و اقامه‌ي شاهدان، ابو بکر نامه‌ي را براي عاملش در فدک جهت برگشت آن براي حضرت زهرا سلام الله عليها نوشت؛ اما عمر آن را از حضرت زهرا سلام الله عليها گرفت و پاره کرد. روايات فريقين در گزارش اصل اين ماجرا (يعني پاره شدن سند به دست عمر) موافق هستند هر چند در برخي جزئيات با هم اختلافاتي دارند.(?) در کتاب اختصاص شيخ مفيد از عبدالله سنان از امام صادق (ع) روايت مي­کند: ابوبکر در رد فدک براي زهرا نامه نوشت. زهرا در حالي که نوشته را در دست داشت، عمر در راه به او رسيد، گفت: دختر محمد!

آیا صحیح است که حضرت موسی (ع) جنازه حضرت یوسف (ع) را از رود نیل بیرون آورده و به فلسطین برده است؟

درمورد محل دفن حضرت يوسف شيخ طبرسي (رحمه الله عليه) درتفسيرخود نقل کرده است: چون حضرت يوسف از دنيا رفت، او را در تابوتي از سنگ مرمر نهاده و ميان رود نيل دفن کردند و علتش اين بود که چون آن حضرت ازدنيا رفت، مردم مصر به نزاع برخاسته و هر دسته اي مي خواستند تا جنازه آن حضرت را در محله خود دفن کنند و از برکت آن پيکر مطهر بهره مند گردند و سرانجام مصلحت ديدند جنازه را در رود نيل دفن کنند تا آب نيل از روي آن بگذرد و به همه شهر برسد تا مردم در اين بهره يکسان باشند و برکت آن جنازه بطور مساوي به همه مردم برسد، و اين قبر تا زمان حضرت موسي(عليه السلام) هم چنان در رود نيل بود تا وقتي که آن حضرت بيامد و ا

زبان حضرت آدم چه بوده؟ چگونه با هم ارتباط برقرار میکردند؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم داده هاي تاريخي نسبت به اين که حضرت آدم به چه زباني سخن مي گفته ساکت است. اما با توجه به اين که خداوند هنگام وحي و سخن گفتن با انبياء قطعا بايد به يکي از زبانها با آنان سخن بگويد، همان گونه که در قرآن نسبت به کيفيت ارسال پيامبران و ابلاغ پيام‏هاي خويش مي فرمايد: و ما أرسلنا مِن رسول إلاّ بلسان قومه ليبين لهم ...؛ (?) ما هر فرستاده اي را با زبان مردمش فرستاديم تا بتواند حقايق را براي آنان به روشني بيان کند. . بايد ديد خداوند با آدم به چه زباني سخن گفته است. شايد همان زبان زبان محاورهاي آدم و حوا باشد.

علت پیدایش و پراکندگی نژادها چگونه و به چه دلیل بوده است؟

سلام وقت شما بخير مردم کشورهاي مختلف و مناطق گوناگون جهان از لحاظ رنگ پوست، مو و چشم، جمجمه و طول قد و غيره از يکديگر متمايز مي گردند.از لحاظ علمي: دانشمندان وجود رنگ دانه هاي قهوه اي در بدن را که در افراد مختلف بروز و نمودي مختلف دارد، علت اين تمايزات مي دانند. در اين رابطه «هانري والوا» مي نويسد: «در بين صفات نژادي مهم تر از همه رنگ پوست است و روي همين پايه، قديمي ترين تقسيم بنديها که مصريهاي قديم نيز بدان اشاره کرده اند به همين ويژگي مربوط مي شد.

چه کسانی در جوار حضرت معصومه(سلام الله علیها) دفن شده‌اند؟

سلام وقت شما بخير حضرت فاطمه معصومه(س) در اول ذيقعده سال ??? هجري قمري در مدينه به دنيا آمد و در سن ?? سالگي در دهم ماه ربيع الثاني سال ??? در قم وفات يافت. القاب اين بانوي بزرگوار طاهره، حميده و برّه، رشيده، تقيّه،کريمه اهل بيت و عالمه آل طه و... است. در حرم مطهر حضرت معصومه و زير گنبد آن حضرت پنج تن ديگر از امامزادگان و ساير بانوان مدفون هستند که عبارتند از: ?. ميمونه، دختر موسي مبرقع: ميمونه نوه امام جواد(ع) است. ?. ام محمد دختر موسي مبرقع: ام محمد نوه امام جواد(ع) است. ?. ام قاسم دختر کوکبي: از نوادگان امام سجاد. ?. ام حبيب: کنيز ابوعلي نوه امام رضا (ع) است. ?.

فلسفه لباس روحانیت چیست و از چه زمانی مرسوم شده است؟

اصل عمامه وعبا - منهاي تغييراتي مانند رنگ- از زمان پيامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ص) رايج بوده است و آن بزرگواران، از لباس عمامه وعبا استفاده مي نمودند. {در روايات نيز به اين نوع لباس سفارش شده است. از احاديث موجود در کتب روايي شيعه و سنّي استفاده مي‏شود که پوشيدن عمامه و عبا بخشي از سنّت معصومان‏(ع) است؛ از آن جمله: ?.

چرا به حضرت محمد(ص)،اباالقاسم می گویند؟

سلام وقت شما بخير طبق نقل منابع حضرت محمد(ص) داراي فرزند پسري به نام قاسم بوده است: -شيخ صدوق با سند خود از امام صادق(ع) روايت مي کند که رسول الله داراي فرزنداني بنام هاي:قاسم،و طاهر- که همان عبدالله است- ،ام کلثوم،رقيه،زينب،فاطمه(س) شد.(?). - شيخ کليني مي نويسد: رسول اکرم(ص) قبل از بعثت صاحب فرزنداني به نام هاي:قاسم،رقيه،زينب و ام کلثوم، و بعد از بعثت صاحب طيب و طاهر و فاطمه(س) شد.همچنين روايت شده است که بعد از مبعث صاحب فرزندي غير از فاطمه(س) نشده است و طيب و طاهر قبل از مبعث متولد شده اند.(?).

چرا به حضرت فاطمه (س) ام ابیها میگویند؟

سلام وقت ش ما بخير در کتاب مقاتل الطالبين و کشف الغمه آمده است که ام‏ابيها از کنيه‏هاي حضرت فاطمه زهرا(س) است که پيامبر اکرم(ص) به آن حضرت مي‏فرمود ام‏ابيها؛ يعني، مادر پدرش (مادر من). مي توان در اين رابطه احتمالاتي را بيان کرد: ?- عرب ها در نامگذاري سه چيز دارند: اسم، لقب و کنيه. اسم مانند فاطمه، لقب مثل زهرا، کنيه مانند ام ابيها حضرت فاطمه (س) افزون بر نام، از چندين لقب و کنيه بهره مند است. انتخاب کنيه ها ممکن است به جهت خاصي باشد.

عایشه در زمان ازدواج با پیامبر (ص) چند سال داشت؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم مساله ازدواج يک پاسخ منطقي به نياز زن و مرد به يکديگر است که در تمام شرايع و اديان و جوامع پذيرفته شده است. اسلام نيز بنياد ازدواج را مبارک ترين بنيانها و بناها شمرده است و پيروان خود را بدان ترغيب و تشويق نموده است و شرايط و حدودي براي آن تعيين نموده است. پيامبر اکرم ( صلي الله عليه و آله) نيز انساني است همانند ساير انسانها با همان نيازها با اين تفاوت که کمالاتي داشته که شايسته نزول وحي شده است.

سن حضرت فاطمه(س) در ازدواج و شهادت چندسال بوده است؟

سلام وقت شما بخير يافتن پاسخ دقيق براي اين سوال با توجه به وجود اختلافات فراوان در رابطه با تاريخ ولادت آن بانو و همچنين تاريخ ازدواج آن حضرت با امام علي(عليه السلام)، کاري بسيار مشکل مي باشد، با اين وصف با توجه به قول مشهور بين علماي شيعه مطالبي خدمت شما عرض مي شود: عموم محدثين و علماي شيعه رضوان الله عليهم، ولادت آن حضرت را در سال پنجم بعثت دانسته اند و رواياتي هم در اين باره از ائمه بزرگوار اهل بيت(عليهم السلام) نقل کرده اند، ولي بيشتر اهل سنت ولادت آن حضرت را پنج سال پيش از بعثت دانسته اند. مرحوم کليني در اصول کافي در کتاب الحجة، ج?، ص???

آیا مردم زرتشتی ایران به زور مسلمان شدند؟

سلام وقت شما بخير در اينکه جامعه اسلامي بعد از رسول اکرم (ص) دچار انحرافاتي شد، ترديدي وجود ندارد. و قسمتي از همان انحرافات در جنگ عليه ايران خودنمايي مي کند. اما هرگز نمي توان از اين مطلب نتيجه گرفت که ايرانيان به زور مسلمان شده اند و دلايلي نيز اين مطلب را تائيد مي کند: ?- منابع تاريخي اين مطلب را ثابت مي کند که ايرانيان قبل از حمله اعراب مسلمان به ايران با اين دين آشنا شده بودند و تعداد زيادي از ايرانيان اسلام آورده بودند.

تاریخچه حجر الاسود چیست؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم حجر اسود، سنگي است سياه رنگ مايل به سرخي با نقطه‏ هاي قرمز و خطهاي زرد که در زاويه ‏ي شرقي «کعبه» نصب شده است. طواف از مقابل آن آغاز و دور هفتم در همانجا ختم مي‏شود. حجر اسود در ارتفاع يک و نيم متر از کف مسجد الحرام قرار دارد. قطر آن سي سانتي متر و وزنش بيش از دو کيلو است. اين سنگ سبکتر از آب است و براي همين در آب فرو نمي‏رود. در حال حاضر به علّت حوادثي که اتفاق افتاده از هفده قطعه بهم چسبيده، تشکيل شده است.

نام کتاب حضرت نوح چه بوده است؟

سلام نام کتاب حضرت نوح براساس روايات اسلامي تصريحاً بيان نشده است و در قرآن نيز از نام کتاب آن پيامبر عظيم الشأن سخني نيامده است. اما بعضي گفته اند که نام کتاب نوح را صحف بوده است در حاليکه اين مطلب صحيح نيست و اگر چه تعبير صحف براي پيامبران الهي، به کار برده شده است، نام کتاب اختصاصي هيچ کدام از آنها نبوده است. صحف به معني لوح ها است که مي تواند به هر کتاب آسماني گفته شود.

چرا خدا بعضی از انسان ها را بدبخت آفریده؟

باعرض سلام و تشکر از سوال خوب شما جواب اين سوال در تعريف بدبختي و بيچارگي است. واقعا بدبختي چيست؟ کسي که معاد را باور کرده و زندگي خود را منحصر به اين دنيا نکرده و حيات اصلي را در عالمي ديگر مي داند، چه چيزي را بدبختي مي داند؟ وَ ما هذِهِ الْحَياةُ الدُّنْيا إِلاَّ لَهْوٌ وَ لَعِبٌ وَ إِنَّ الدَّارَ الْآخِرَةَ لَهِيَ الْحَيَوانُ لَوْ کانُوا يَعْلَمُونَ؛(عنکبوت/??) زندگانى اين دنيا چيزى جز لهو و لعب نيست. اگر بدانند، سراى آخرت سراى زندگانى است. کسي که دنيا را مزرعه آخرت مي داند، به نيکي دريافته که اين دنيا، محل آسايش و استراحت نيست. بلکه ميداني براي عمل و تلاش است.

آیا ارتباط با دوست پسر، بعد از ازدواج جایز است؟

سلام وقت شما بخير متأسفانه مشکلي که شما مطرح نموده ايد مشکل بسياري از دختر پسرها به شمار مي رود. اگر چه ممکن است مطالبي که خدمت شما عرض مي کنم کمي تلخ و گزنده باشد ولي حقيقتي است که از يک فرد دلسوز ارايه مي شود. متأسفانه شما به دلايلي مانند نيازها و کمبودهاي مديريت نشده، بدون اطلاع دقيق و کافي از طرف مقابل و بدون رضايت والدين مستقيما وارد رابطه و دچار اختلال وابستگي رواني و عاطفي شده ايد.

دلیل زشت شمردن صیغه چیست؟

سلام وقت شما بخير اصل و اساس مخالفت با صيغه در چند مطلب است: ?- عده اي تصور مي کنند هر نوع رابطه جنسي يک نوع پليدي و خباثت است. و صيغه را با همين معيار محکوم مي کنند چرا که در آن اغراض جنسي وجود دارد. اين در حالي است که با اندک توجهي مي توانند بيابند که در ازدواج دائم نيز اغراض جنسي وجود دارد. و زوجين با يکديگر ارتباط جنسي دارند. و بسياري نيز با همين اميال و براي پاسخگويي به آن ازدواج کرده اند. پس نمي توان وجود غرض جنسي و ارضاي شهوت را عامل پليدي و خباثت دانست. خصوصا که بدون روابط جنسي، نسل بشر منقرض مي شود و توليد مثل محقق نمي شود.

برای جاری کردن صیغه محرمیت در ازدواج موقت چه مسائل شرعی، باید مراعات شود؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم شرايط ازدواج موقت: ?. به عربى صحيح خوانده شود به احتياط واجب، و اگر خود مرد و زن نتوانند صيغه را به عربى صحيح بخوانند به‏ هر لفظ‏ى که صيغه را بخوانند صحيح است و لازم هم نيست که وکيل بگيرند اما بايد لفظ‏ى بگويند که معنى زوجت و قبلت (زوجيت و قبول آن) را بفهماند. ?.

آیا شیعیان حتی اگر گنهکار باشند جهنم را نخواهند دید؟!

يکي از سوالاتي که هميشه مطرح مي شود در خصوص حديثي از امام صادق(ع) است که بر اساس آن شيعيان وارد دوزخ نخواهند شد. اين مساله هميشه محل بحث و سوال بوده اما پاسخ به آن چيست؟ حديثي که از امام صادق ـ عليه السلام ـ در اين باب وارد شده اين است که راوي مي گويد به امام صادق ـ عليه السلام ـ گفتم: شنيدم که مي گفتي همه شيعيان برغم آنچه در آنهاست (گناهاني که دارند) در بهشت جاي دارند. فرمود: به تو راست گفتم. بخدا سوگند که همه آنها در بهشت جاي دارند. گفتم: فدايت شوم گناهان، بسيارند و بزرگ!

جدول زمان بندی حضور کارشناسان

 

ارسال سوال

پربازدیدترین ها