آرشیو سوالات

کوچک نمایی
بزرگ نمایی
بستن
برگشت به عقب
پاسخگویی آنلاین

آیا امام علی(ع) چهره و اندام مناسبی نداشت؟ و آیا اخلاق آن‌حضرت خشونت‌آمیز بود؟

الف. در هيچ کتاب معتبر از اهل سنت و شيعه مطلبي در مورد نامناسب‌بودن چهره و اندام اميرالمؤمنين(ع) وجود ندارد، بلکه نقل‌هاي بسياري در مورد زيبايي حضرتشان در اين منابع مشاهده مي‌شود:

امام علی(ع) در برخورد با دشمنان چه اصول و رفتارهایی داشتند؟

رعايت اصول اخلاقي و انساني در برابر دشمنان موضوعي است که امام علي(ع)، به آن اهتمام ويژه داشت، به گونه‌اي که حتي در برابر دشمنان در حال نبرد نيز از اخلاق اسلامي روي­ نگردانده است. آن‌حضرت پيوسته به نيروهاي تحت امرش نيز سفارش مي‌‌کرد تا به اخلاق اسلامي پاي‌بند باشند. اين مسئله چه در رفتار و چه در عملکرد حضرتش فراوان قابل مشاهده است.
بخشي از فرمان امام علي(ع) به نيروهايش در برخورد با دشمنان در اين روايت موجود است:

آیا مبنای دادرسی‌های امام علی(ع) احقاق حق بود، یا گاه فصل خصومت هم بود؟

براي روشن شدن مبناي دادرسي پيامبران و امامان ابتدا لازم است معناي «احقاق حق» و «فصل خصومت» و رابطه ميان آن دو روشن شود.
الف. احقاق حق

آیا در قرآن کریم توصیه‌ای در مورد عشق ورزیدن به پیامبران و اولیای الهی وجود دارد؟! آیا چنین محبت و عشقی به شرک نخواهد انجامید؟

«وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَتَّخِذُ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَنْداداً يُحِبُّونَهُمْ کَحُبِّ اللَّهِ وَ الَّذينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّهِ»[1]
از ميان مردم، افرادي را مي‌يابي که شريکاني براي خدا تراشيده و آنان را مانند خدا دوست مي‌دارند و اما آنانکه ايمان آوردند دوستي شديدي نسبت به خدا دارند.

چه کار هایی انجام بدهیم که با همسر خود دعوا نکنیم؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
غرورو يک دندگي ازجمله صفات اغلب زنان بوده ودرهمين زمينه پيامبررحمت ص فرمودند:زنان روي يک دنده خلق شده اند وبايد باهمان يک دنده ساخت ومدارانمودونبايدبه آن فشارآورد.
لازم است مطالبي دراين مسائل مهم خدمت تان ارائه دهيم؛هنرارتباط با زن بعنوان جنس مخالف ازهنرهائي بسيار ظريف ولطيف وهمچنين دقيق وعميق است که ندانستن ونشناختن آن،حتي بعضي بزرگان وشخصيتهارابامشکل ومانع مواجه ساخته است.
بهمين خاطر آگاهي کافي وآمادگي کامل قبل ازازدواج براي مرد وزن لازم وضروري مي باشد.

ایا کسی میتواند با دختری سنی ازدواج کند و همچنین باخواهر زن خود ازدواج کند؟

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام عليکم
1-ازدواج با اهل تسنن
آيا ازدواج مردان سنّى با دختران شيعه جايز است؟
در صورتى که خوف انحراف نباشد مانعى ندارد ولى در صورتى که احتمال انحراف عقيدتى باشد جايز نيست.
2-انسان باخواهر زن خود تاموقعي که خواهرديگرهمسراوست نمي تواندازدواج کند .

انشاءالله عاقبت بخيربشويد.
التماس دعا

حکم استفاده از ماهواره را بیان کنید نظر مقام معظم رهبری؟

بسم الله الرّحمن الرّحيم
سلام عليکم
نظرمقام معظم رهبري:

ديدن شبکه هاي استاني اشکال ندارد؛ اما اگر استفاده از ماهواره خلاف مقررات جمهوري اسلامي باشد، استفاده از ماهواره اشکال دارد.
آنتن‌هاى ماهواره‏اى

س 1213: آيا خريد و نگهدارى و استفاده از دستگاه گيرنده برنامه‏هاى تلويزيونى از ماهواره جايز است؟ و اگر دستگاه گيرنده مجانى به دست انسان برسد چه حکمى دارد؟

زن و شوهر چگونه باید آینه ی یکدیگر باشند که دیگری بدش نیاید؟

دوست خوبم سلام
قرآن کريم هر گونه افراط و تفريط را در دوست داشتن همسر را رد مي‌کند و در برخي آيات به شيوة معتدل آن تأکيد مي‌کند; چنان که مي‌فرمايد: وَ مِن‌ْ ءَايَـَتِه‌ِي‌َّ أَن‌ْ خَلَق‌َ لَکُم مِّن‌ْ أَنفُسِکُم‌ْ أَزْوَ َجًا لِّتَسْکُنُوَّاْ إِلَيْهَا وَجَعَل‌َ بَيْنَکُم مَّوَدَّة‌ً وَ رَحْمَة‌ً إِن‌َّ فِي ذَ َلِکَ لاَ ئَيَـَت‌ٍ لِّقَوْم‌ٍ يَتَفَکَّرُون‌َ ;(روم‌،21) و از نشانه‌هاي او اين که همسراني از جنس خود شما براي شما آفريد، تا در کنار آن‌ها آرامش يابيد، و در ميانتان مودت و رحمت قرار داد، در اين نشانه هايي است براي گروهي که تفکر مي‌کنند.

چگونه می توان شکیات را برطرف کرد؟

باعرض سلام و تشکر از سوال خوب شما
«بسم الله الرحمن الرحيم. قد افلح المؤمنون. الذين هم في صلاتهم خاشعون. والذين هم عن اللغو معرضون...؛ مؤمنان رستگار شدند. آنها که در نمازشان خشوع دارند و آنها که از بيهودگي روي گردانند...» (مؤمنون، آيات 3 - 1)

ایاعالم ذرحقیقت دارد*

سلام خدمت شما پرسشگر محترم
در مورد عالم ذر در ميان دانشمندان، مفسران، متکلمان و محدثان، گفت‏وگوهاى زيادى واقع شده است و اين، نشانگر پيچيدگى موضوع عالم ذر مى‏باشد.اما اينکه واقعيت دارد يا نه بله واقعيت دارد اماتفسير هاي گوناگون و مفصلي دارد .

اگر مادر سید باشد ما هم سید خواهیم بود ؟

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام عليکم

منتسبان به پيامبر اکرم(ص)از طرف مادر هم از اولاد رسول اکرم محسوب مي شوند ومحترمند ولي ملاک ترتب آثار واحکام شرعي سيادت مانند گرفتن خمس، انتساب از طرف پدر است که هر کس از طرف پدر به هاشم جد دوم رسول خدا منتسب شود سيد است. وائمه اطهار(ع) علاوه برانتساب از طرف حضرت زهرا(س) از طريق حضرت علي(ع) يعني از طريق پدر هم منتسب به هاشم هستند ، پس آنان نيز از پدر سيد محسوب مي شوند.
مي توانيدبه کتاب فضايل واحکام مختص سادات-نوشته آقاي جلال ميرافضل مراجعه فرماييد.

انشاءالله عاقبت بخيربشويد.
التماس دعا

آیا خداوند هر گناهی را می بخشد؟ حتی فکر و خیال؟

دوست خوبم سلام
فکر گناه , مانند کابوس وحشتناکي بر روح گناه کار سايه مي افکند وزنجير اعمال گذشته همچون طوق سنگيني بر دست و پاي او پيچيده است .احساس گناه و ندامت محصول نداي وجدان است و شايد سخن علي ع ناظر به اين حالت نفساني باشد: .(4)
براي رهايي از شکنجهء وجدان , اسلام درهاي توبه و استغفار و کفارات را به روي گناه کاران گشوده است .
قرآن مجيد با بيان لطيف خود گناه کاران را به سوي خدا دعوت مي کند و به آن ها قول مي دهد که مي توانند خود را از زندگي گذشته به کلي جدا کنند و زندگي راآغاز نمايند: .(5)

تعداد احادیث مصحف فاطمه چقدر است؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
مصحف فاطمه(س) به عنوان يکي از نشانه‌هاي امامت مي باشد که اکنون در دست حضرت مهدي (عج) است، لذا در مورد تعداد روايات مصحف حضرت فاطمه(س) اطلاع دقيقي وجود ندارد و نمي توان چيزي در اين رابطه بيان کرد، اما روايات فراواني درباره محتواي «مصحف فاطمه» وارد شده است، برخي از اين روايات مطالبي را «اثبات» و بعضي ديگر مطالبي را «نفي» مي کنند:
الف) محتواي اثبات شده

آیا خدا تصویر دارد ؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
خدا رانميشه مانند ديگر موجودات حسي ،حس کنيم و تصويري از ان را درذهنمان ترسيم کنيم خدا در رصد ذهنمان در نميايدگرچه بابصيرت و چشم دل خدا را شهود واحساس قلبي ميتوان داشت ولي تصويري نميشه از خدا ارائه داد

دعا چیست و چگونه دعا کنیم...

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام عليکم
دعا چيست و چگونه دعا کنيم...
قسمت اول

با دعا کردن است که انسان به خدا مي رسد و خدا به ذهن او راه مي يابد.انسان محتاج خداست،درست همان گونه که به آب و هوا نياز دارد. (دکتر الکسي کارل)

امروزه بسياري از دانشمندان قدرت دعا را تاييد کرده اند.دکتر الکسي کارل نامزد مشهور جايزه نوبل گفته است: دعا قدرتمند ترين صورت انرژي است که انسان مي تواند توليد کند.دعا چون نيروي جاذبه واقعي است.من بيماراني را ديده ام که از انواع درمان ها

رقصیدن فرد در صورتی که کسی او را نبیند جایز است؟

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام عليکم
اگرمقدمات حرامي مثل آهنگ حرام يافيلم حرام ياتحريک شهوت يامفسده نداشته باشدمانعي ندارد.

انشاءالله عاقبت بخيربشويد.
التماس دعا

چگونه با منکرات برخورد کنیم؟

دوست خوبم سلام
يکي از مهم ترين وظايف افراد هنگام روبرو شدن با منکرات، امر به معروف و نهي از منکر است. اين گونه برخوردها اگر با رعايت ادب اسلامي و تواضع و فروتني همراه شود، نيز افراد نصيحت کننده، خود به آن چه مي گويند، پايبند باشند، با نتيجة خوبي همراه خواهد شد. در اين موارد بايد توجه داشت که شرايط امر به معروف وجود داشته باشد، مثلاً شخص احتمال تأثير بدهد.

چرا مابر مصیبت های اهل بیت (ع)گریه میکنیم؟

گريه تجسم عيني تأثرات دروني و عاطفي است و داراي اقسام گوناگوني مي‏باشد که هر يک آثار و نتايج ويژه ‏اي دارند. از نظر روان‏شناسي گريه داراي اهميت بسياري است و فشار ناشي از عقده‏ هاي انباشته در درون انسان را مي‏کاهد و درمان بسياري از آلام و رنج‏هاي دروني انسان مي‏باشد. در حقيقت اشک چشم سوپاپ اطميناني براي روح و جسم آدمي است که در شرايط بحراني (اندوه و يا شادماني فراوان) موجب تعادل او مي‏گردد. از نظر عرفا نيز گريه زيباترين و پرشکوه‏ترين جلوه تذلل بنده و اظهار عجز و تسليم و عبوديت در پيشگاه معبود قادر متعال است.

جدول زمان بندی حضور کارشناسان

 

ارسال سوال

پربازدیدترین ها