آیا حضور در اینستاگرام اشکالی دارد؟

اینستاگرام فارغ از نوع فعالیت کاربرانش، خودش بر یک منطق غلط استوار است و برای خود، نظام ارزشی دارد. حضور در این فضا خواه ناخواه به معنای ترویج و انتشار این نظام ارزشی است.

چرا ازدواج سخت شده و چرا برخی از دختران ازدواج نمی کنند؟

چرا ازدواج سخت شده و چرا برخی از دختران ازدواج نمی کنند؟
ازدواج نکردن علل مختلفی می تواند داشته باشد مسلما شرایط اقتصادی اجتماعی کشور بسیار تاثیر گذارست وقتی پسران و مردان به علت های مختلف حاضر به ازدواج نباشند طبیعی است که دختران ازدواج نکرده زیادی خواهیم داشت.البته علت های فردی و خانوادگی نیز مانع ازدواج می شود،که به برخی ازآنها اشاره میشود:
@قصور ویا تقصیر خود دختر:
ممکن است دختر رویا پرداز است و کمال گرا و حاضر به ازدواج با هر کسی نیست و یا برای درس اهمیت بیشتری قائل است یا خدای نخواسته ؛انحرافات اخلاقی ویا رابطه ای ناشایست داشته واعتماد مردم واطرافیان از اوسلب شده واورا شخص صالح وپرهیزگار نمی دانند.
@قصور ویا تقصیر اعضای خانواده:
گاهی دختر بزرگتر ازدواج نمی کند و مانع ازدواج خواهران بعد از خود می شود. ویا گاهی والدین سخت گیرهای بی جهت دارند.و یا خانواده به خوبی معروف نیستند.
@ نقص عضویا مشکل جسمی:
گاهی معلولیت جسمی مانع ازدواج می شود برای جبران این گونه نقصها وحتی نقص جدی در زیبایی،باید استعدادهای خودرا شناسایی وشکوفا ساخت.بروز توانمندیها وقابلیتهای دختر،این نقص ها را جبران می کند.
@محله نامناسب برای زندگی:
اگر خانواده دختر محترم است ودر محله ای نامناسب (بدنام وجرم خیز)زندگی می کنند،باید هجرت کنند.هجرت حرکت مقدسی است که شایدیکی از مصادیقش همین باشد.
@انزواجویی دختر:
گاهی دختر به سبب کم رویی یا هر علت دیگری،انزوا جویی می کند که درست نیست.اومی تواند با حفظ عفت ورعایت ضوابط اخلاقی وشرعی،در مجامع ومحافل مناسب حضور یابد.تا زمانی که مادران نیازمند عروس یا واسطه ها، دختررا نبینند ونشناسند؛چگونه به خواستگاری او بروند؟!
@نبودن همتایی برای دختر:
گاهی دختر تحصیل کرده ،در محیط کوچک و روستایی زندگی می کندکه همتایی برایش نیست.در این صورت پیشنهاد می شوددر صورت نبودن مانع وبا رعایت ضوابط اخلاقی وشرعی،مدتی را مهمان یکی از محارم درشهر بزرگتر شوید.

آیا تناسب در ازدواج فقط با تست به دست می آید؟

آیا تناسب در ازدواج فقط با تست به دست می آید؟
سلام.پرسشگر محترم
قبل از هر سخنی برای شما آرزوی یک ازدواج موفق و مناسب را داریم.
همانطور که می دانید در ازدواج داشتن معیار صحیح و تناسب متعادل؛ و هماهنگی خانواده ها لازم است. تناسب به این معنا نیست که هر دو در هر زمینه ای مثل هم باشند. بلکه وجود تفاوت در زوجین یک امر کاملا طبیعی است. لذا با اطلاع از برخی تفاوت ها باز هم می شود ازدواج کرد مهم دانستن
الف- مقدار و سطح تفاوت
ب-حوزه و زمینه تفاوت است.
این دو مطلب می تواند در انجام وصلت و یا صورت نگرفتن وصلت تاثیر گذار باشد. گاهی با یک مشاوره و گفتگو ساده به راحتی می توان تشخیص داد که این دو نفری که قصد ازدواج دارند به درد هم می خورند یا نه؟ لذا اگر مشاور شخص پخته و آگاهی باشد گاهی نیاز به تست گرفتن هم نیست.
روان شناسان معتقدند که زوج هایی که شخصیتشان به هم شبیه تر باشند ازدواج پایدار تری دارند لذا برای دریافت این شباهت و تناسب از تست های مختلفی استفاده می کنند.از جمله تست نئو در سال 1985 توسط کاستا و مک ری ارائه شد و در سال 1989 بسط و توسعه داده شد و در ایران در سال 1378 توسط دکتر حسن حق شناس در شیراز کار هنجاریابی آن انجام شد.این آزمون 5 عامل شخصیتی را می سنجد که هر کدام 6 خرده آزمون دارند.تست پنج عاملی شخصیت یکی از معتبرترین تست های روان شناسی در دنیاست.محققانی که این تست را به وجود آورده اند سال ها صفات مختلف شخصیتی را انتخاب کرده اند و پرسشنامه های مفصل را روی مردم اجرا کرده اند و بعد با روش های پیچیده آماری رسیده اند به این پنج عامل بزرگ شخصیت.
پنج عامل یعنی 1-روان نژندی،2-برون گرایی،3-اشتیاق به تجارب تازه،4-توافق پذیری 5-وظیفه شناسی.
پنج عاملی که تحقیقات بین فرهنگی ثابت کرده اند در بیشتر کشورهای دنیا هم مثل اروپا 5 عامل بزرگ شخصیت است. یادتان باشد که معمولا هر چه نمره شما و همسرتان به هم شبیه تر باشد، شما بهتر با هم کنار می آیید. البته همیشه هم این طور نیست یعنی تست امکان تخلف پذیری را هم دارد.خطاپذیر است درصدی خطاء دارد.

چه مدل ازدواج هائی غلط است یعنی از ریشه اشتباه است؟

چه مدل ازدواج هائی غلط است یعنی از ریشه اشتباه است؟
همانطور که می دانید در ازدواج رعایت تناسب دردختر و پسرو خانواده ها لازم است تناسب در زمینه های فکری، فرهنگی، اقتصادی و دینی.و نیز باید دختر و پسر به بلوغ فکری، اجتماعی، جسمی و جنسی ازدواج رسیده باشند، و میل، اشتیاق وعلاقه نیز لازم است. پس اگر این موارد از ابتداء وجود نداشته باشد ازدواج از ریشه غلط است.بطور کلی چند نوع ازدواج غلط است و پیامدها و آثار نامطلوبی دارد از جمله :
ازدواج زود هنگام (زودرس).
ازدواج احساسی به دور از تعقل و تفکر.
ازدواج تحمیلی وزوری بدون هیچ علاقه ای
ازدواج بخاطر ترحم و احساسات زود گذر و خود را بطریقی راضی کردن.
مشاوره حضوری ضروري است

آیا فرزند بد نشانه این است که والدین در تربیت کوتاهی کرده اند؟

آیا فرزند بد نشانه این است که والدین در تربیت کوتاهی کرده اند؟
درست است که والدین در تربیت فرزند بسیار موثرند اما عوامل تربیت منحصر در والدین نیست محیط، دوست، اجتماع و...تاثیر دارند. فرزند نوح بد شد آیا پدرش که پیغمبراست مقصر است؟!! بطور مطلق و بدون در نظر گرفتن شرائط نمی توان والدین را متهم به کم کاری و کوتاهی درتربیت فرزند کرد زیرا والدین خوب می توانند از نظر تربیتی فرزند خوبی نداشته باشند واین علل مختلفی دارد گاهی بخاطر جهل و ندانستن نکات مهم تربیتی است. گاهی بخاطر هماهنگ نبودن والدین است. وگاهی بخاطر این است که عوامل تربیت در والدین خلاصه نمی شود بلکه دوست،جامعه،مدرسه، اطرافیان،اقوام، ورسانه های عمومی نیزدر تربیت تاثیرگذار هستند.

آیا بچه که اطلاعات لازم ندارد حق انتخاب دارد؟

آیا بچه که اطلاعات لازم ندارد حق انتخاب دارد؟
هر انسانی در هر سنی مقداری آگاهی دارد می دانیم کودک زیاد شناخت عمیق ازمسائل پیرامونی خود ندارد ولی باید فرزند انتخاب کردن را یاد بگیرد قرار نیست همیشه والدین بجای کودک انتخاب کنند در برخی مسائل می شود او را راحت گذاشت و کمی کمک کرد تا انتخاب کند فرصت انتخاب و توان انتخاب گری یک اصل تربیتی است بچه باید بتواند انتخاب کند و انتخاب گری و تصمیم گرفتن را تمرین نماید وقتی در کودکی همه چیز را بر او تحمیل می کنیم نوع اسباب بازی وحتی رنگ اسباب بازی ودر نوجوانی و جوانی حق انتخاب نمی دهیم و او را محدود می کنیم به یکباره در زمان ازدواج، والدین، روشنفکر می شوند و می گویند خودت می دانی خودت انتخاب کن. پسر و دختر در بزرگترین انتخاب بدون تمرین انتخاب گری در طول زندگی، متحیر می مانند که چه باید بکنند.پس از کودکی فرصت انتخاب و تصمیم گیری را به بچه ها بدهیم.

والدین برای تربیت فرزند چگونه باید رفتار کنند؟

والدین برای تربیت فرزند چگونه باید رفتار کنند؟
در یک کلام باید درست رفتار کنند و صحیح رفتار کردن در گرو شناخت است موفقیت در تربیت فرزند به آسانی و بدون زحمت به دست نمی آید والدین موفق معمولا چند صفت خوب را دارا هستند و بر اساس آن رفتار می کنند پرحوصله و صبور- گوش شنوا برای شنیدن حرفهای فرزند- اظهار محبت در کلام و رفتار- پرهیز از توهین و تحقیر- فرصت ووقت گذاشتن برای فرزندان.

بازنی که بد دهنی می کند چه رفتاری باید داشته باشیم؟

بازنی که بد دهنی می کند چه رفتاری باید داشته باشیم؟
سلام.پرسشگر محترم
بدون مقدمه عرض می شود مسلما خشونت و درگیری و دعوا و زد و خورد ممنوع است. باید علت و زمینه های بددهنی همسر را بررسی کنید تا مشخص شود چرا چنین رفتاری دارد.زندگی صبوری عاقلانه لازم دارد،خوبی های همسر را ببینید وبی جهت با او درگیر نشوید،با محبت و نرمی و منطق اما با جدیت در این زمینه با همسر صحبت کنید اگر بد دهنی به سمت شماست این حرمت شکنی است و کوتاه آمدن در حریم شکنی غلط است.وقتی صلابت لازم را داشته باشید (نه خشونت) نه تنها همسر بلکه هیچ کسی به خود اجازه توهین نمی دهد،احترام هر شخصی در دست خود اوست در ضرب المثل ها داریم که حرمت امامزاده را متولی نگه می دارد.
شوهری که مورد بی مهری و بد دهنی زنش قرار می گیرد سکوت بدترین کار شوهر خواهد بود سکوت نکردن بمعنا مقابله بمثل نیست بلکه بمعنای پیگیری و درمان همسر است. زیرا اگر شوهر در موارد بد دهنی زن مقصر نیست سکوت او بیشتر زن را براین کارغلط تشویق می کند باید به فکر درمان و راه حل باشد. و اگر شوهر مقصر در این رفتار باشد بازهم نباید سکوت کند بلکه باید خود را درمان نماید.شاید شوهرصلابت لازم را ندارد وباید این صلابت را کسب کند و یا همسر به عللی از زندگی راضی نیست.که باید موارد رضایت نداشتن بررسی شود.
اگر گاهی گریه و گاهی التماس و گاهی جدیت داشته اید و اثر نداشته است این رفتارهای متفاوت خود آسیب زاست؛
یک مرد نباید زاری و التماس کند شاید روش برخورد شما غلط بوده است.بطور کلی باید منشاء بد دهنی و مقدار و تعداد آن مشخص شود حتما مشاوره حضوری بروید.ما بر این باوریم که اگر تغییر کنید مطمئنا همسر شما نیز تغییر می کند.کمی صلابت خود را افزایش دهید.اهل نظر و تصمیم باشید زیاد نخندید نظم در کار داشته باشید بیش از حرف زدن عمل کنید تا صلابت بر گردد.
موفق باشید

چرا زنان از تمکین شوهر سرباز می زنند؟

چرا زنان از تمکین شوهر سرباز می زنند؟
سلام.پرسشگر محترم
همانطور که می دانید تمکین وظیفه زن و حق شوهر است یعنی زن باید هر وقت شوهر درخواست رابطه جنسی داد اگر عذر شرعی نداشته باشد، در برابر شوهرش تسلیم باشد و تمکین داشته باشد.اما آنچه در این نوع سوال ها و مشکلات قابل توجه است علت تمکین نکردن است،معمولا علل عدم تمکین متعدد و مختلف است و تا علت مشخص نشود و رفع نگردد مشکل برطرف نمی شود لذا حتما باید هردو نفر مشاوره حضوری بروید تا ریشه یابی شود و علت مرتفع گردد.
نکاتی را دررابطه با عم تمکین زنان بیان می کنیم امید که مفید باشد. (البته تاکید می کنیم نگاه ما به این سوال بعد مشاوره‌ای آن است و بحث فقهی و حکم شرعی‌اش ابتدا به صورت خلاصه بیان شد اما تفصیلات بیشتر بحث فقهی و حکم شرعی جداگانه باید بررسی گردد.)
1-در تمکین حسن معاشرت مرد کمک کننده است که زن بهتر بتواند حق تمکین را رعایت کند.لذا اگر زن و شوهر اختلافی دارند باید مشاوره حضوری بروند تا مشکل حل شود.نه این که شوهر جدا بخوابد و بعد ادعا کند زن باید تمکین کند.از حسن اخلاق شخصی خود مطمئن شوید.
2-عدم تمکین زن،می تواند نشانه سرد مزاجی زن باشد که نیازمند به دکتر و دارو است.
3-عدم تمکین زن می تواند نشانه ضعف شوهردر ابهت و صلابت نیز باشد.پس بیش از آنکه نشانه گستاخی زن باشد شاید نشانه ضعف اخلاقی شوهر باشد.
4- به سن خود وسن همسر توجه داشته باشید و مراعات حال او را نیز بنمایید.شاید با کمی صحبت بتوانید در مقدار و تعداد تمکین به توافق برسید.
5-در ارتباط با همسرظرافت و لطافت را رعایت کنید و از خشونت پرهیز کنید،با رفتار و نوازش میل خود را منتقل کنید.مقداري از ارتباط جنسي فطري است و مقداري آموختني،دانسته هاي خود را افزايش دهيد و از درستي اطلاعات جنسي که داريد مطمئن شويد.در نوشته نمی توان همه مراحل ارتباط عاطفی جنسی با همسر را منتقل کرد.لذا تدریج و تلطیف را رعایت کنید.شاید عدم تمکین درمان شود.
رابطه جنسي دقيق است خصوصا که دراين زمينه زن و مرد يک حس ندارند فقط در برخي جهات مشترکند.مرد معمولا آغازگر است و زن پاسخ مي دهد،لذا آرامش و نرمي و تدريج را مرد باید رعايت کند،با تدريج و ظرافت رفتار کنید تا زن نیز خاطره خوش جنسی داشته باشد.نوازش برای زنان مطلوب است.
6-از رفتارهای غلط معاشرتی پرهیز کنید بچه گانه رفتار نکنید زیرا شخصیت مرد را در ذهن زن پایین می آورد و در رابطه جنسی تاثیرمنفی می گذارد. هرکدام از زن و شوهر در فراهم نمودن زمينه جنسی،باید هم را ياري دهند.سعی کنید بدن و دهان شما بوی بدی ندهد.
7-مکان و زمان باید برای رابطه جنسی مناسب باشد و زن نگران امنیت و یا شنیده شدن صدای خود نباشد. نور اتاق باید طبق نظر زن و مرد باشد. دانستن نقاط حساس بدن یکديگر مهم و ضروري است.
8-مردان معمولا زود ارضاء می شوند و زنان دیرتر لذا باید مردان بفکر ارضاء زنان نیز باشند.
برای این که مطالب دقیق و درست بیان شود پیشنهاد می دهیم مشاوره حضوری بروید تا مطالب در ابهام کلمات و حیاء واژه ها نامفهوم باقی نماند.و در صورتی که سوالی پیش آمد راحت بتوانید مطرح نمایید.در مشاوره می توان با خصوصیات و اطلاعات شخصی شما بیشتر آشنا شد و بهتر راهنمائی کرد.رابطه جنسی را سرسری نگیرید بدانید رضایت در این قسمت سرایت به بقیه جهات زندگی می کند.حتما راه لذت بردن و به لذت رساندن را بیاموزید. موفق باشید.

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی چیست؟
هوش چیست؟ هوش توانایی دریافت و به کار بردن اطلاعات است در مفهوم هوش مهم این است که چقدر توان یادگیری داریم و این یادگیری ها را چطور می توانیم به دیگران انتقال بدهیم.
هیجان چیست؟ هیجان تمامی احساسات ما است اعم از شادی وغم و خشم وغیره.رفتارهایی که به محض ایجادمیل در انسان به عمل منجر می شود و روی آن فکری صورت نمی گیرد، رفتار تکانشی وهیجانی است و بخش زیادی ازمشکلات جامعه و خانواده ها ناشی از رفتارهای تکانشی وهیجانی است.
ما دو نوع هیجان داریم: هیجان اصلی و هیجان فرعی.هیجان اصلی به تنهایی قابل ظهور است مثل شادی و غم، تعجب و تنفر، خشم و ترس و هیجان فرعی از ترکیب هیجانات اصلی درست می شود مانند کینه که از خشم و نفرت تشکیل می شود.
هوش هیجانی چیست؟ توانایی درک و مدیریت هیجان در خود و دیگران است یعنی توانایی درک و مدیریت خود و دیگران.
هیجان، عامل اصلی رفتارهای تکانشی است و مهم ترین مؤلفه قضاوت در موردخوشبختی و بدبختی هیجان می باشد.بخش مهمی از مشکلات جامعه از رفتارهای تکانشی ناشی می شود و این مشکل در دعواهای خانوادگی هم نمود بالایی دارد.
می توان گفت شناخت و اطلاعات پایه زندگی و هیجانات رنگ زندگی است. انسان ها به وسیله هیجانات خود راخوشبخت یا بدبخت می نامند. رفتار، شناخت، هیجان و جسم چهار عنصرمرتبط به هم هستند.مشکل در هر کدام از این چهاربخش می تواند سایر بخش ها را تحت الشعاع قرار بدهد. طرز تفکرما حتی بدن ما را نیز مدیریت می کند.

پربازدیدترین ها